Co dzieci wiedzą o Papieżu Polaku? Okazuje się, że bardzo dużo

Data publikacji: 17.05.2019 14:00
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konkurs wiedzy o papieżu Janie Pawle II

Konkurs wiedzy o papieżu Janie Pawle II
Brzeziny. 17.05.2019 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Czwartoklasiści z 22 szkół podstawowych z całego regionu sprawdzali wiedzę na temat św. Jana Pawła II. W szkole podstawowej w Brzezinach odbył się 11. konkurs poświęcony wybitnemu Polakowi.

Krzysztof Kubicki, dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Brzezinach, konkurs z imprezy gminnej szybko zyskał status powiatowy, a obecnie wojewódzki. Rywalizacja cieszy się na tyle dużym zainteresowaniem, że szkoła zaczyna mieć problemy z pomieszczeniem wszystkich uczestników.

Renata Kot, katechetka ze szkoły podstawowej w Bilczy, która uczestniczy w konkursie od początku, bardzo chwali sobie walory edukacyjne spotkania. Dodaje, że dzięki zdobyczom technologii, dzieci mogą pogłębiać swoją wiedzę o Karolu Wojtyle i uczyć się przy okazji, jak pozyskiwać informacje ze źródeł innych niż podręczniki.

Czwartoklasiści przyznają, że najtrudniejsze było przygotowanie do rywalizacji. Jednogłośnie za najtrudniejsze pytanie uznali to, w którym trzeba było uzupełnić cytaty z homilii i przemówień Jana Pawła II. Najprostsze ich zdaniem, było uzupełnienie słów „Barki” – ulubionej pieśni Papieża - Polaka. - Bardzo długo przygotowywaliśmy się do tego konkursu, niektórzy ponad miesiąc. Wymagało to też bardzo dużo nauki. Musieliśmy na przykład nauczyć się na pamięć 207 kart z pytaniami. Ale każdy z nas włożył w to dużo pracy – mówią młodzi uczestnicy.

Od samego początku 11-letniej historii konkursu patronem była gmina Morawica. Jak mówi burmistrz Marian Buras, konkurs służy nie tylko do edukowaniu dzieci, ale często także i dorosłych, pozwalając zachować pamięć o świętym na następne pokolenia. Podium zajęli kolejno uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzezinach, Szkoła Podstawowa nr 23 w Jędrzejowie i Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie.

Honorowy patronach nad konkursem objęli: krakowski arcybiskup senior, kardynał Stanisław Dziwisz, biskup kielecki Jan Piotrowski, świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, starosta kielecki Mirosław Gębski i burmistrz Morawicy Marian Buras.

Reklama