Do wiedzy pełnej i pewnej o Gustawie Herlingu-Grudzińskim jeszcze nam bardzo daleko

Data publikacji: 17.05.2019 22:58
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
17.05.2019 Kielce. WBP. Marta Herling, córka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego spotkała się z czytelnikami (17.05.2019)

17.05.2019 Kielce. WBP. Marta Herling, córka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego spotkała się z czytelnikami (17.05.2019)
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pisarz i jego twórczość - wokół tych tematów koncentrowały się piątkowe spotkania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. W centrum zainteresowania był Gustaw Herling-Grudziński. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów roku tego pisarza związanego ze świętokrzyską ziemią.

Wykłady odbywały się od rana. Wśród prelegentów znalazł się profesor Włodzimierz Bolecki, autor między innymi wywiadów-rzek z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim: „Rozmów w Dragonei” i „Rozmów w Neapolu”, a także zbioru esejów i rozpraw pod tytułem „Ciemna miłość”. Z twórcą „Innego świata” połączyła go nie tylko praca, ale też przyjaźń.

- Znaliśmy się i przyjaźniliśmy przez mniej więcej 15 lat. I ta znajomość była bardzo intensywna, bo dość często się widywaliśmy, czy to w Neapolu, czy w Warszawie, czy też utrzymywaliśmy kontakt czy listowny, czy telefoniczny. Głównie ten ostatni. I muszę powiedzieć, że Gustaw był człowiekiem niesłychanie życzliwym ludziom. Na dodatek można powiedzieć, że ta życzliwość była połączona z niezwykłą bezpośredniością. On nigdy, w żadnej sytuacji nie stawiał jakichś barier między sobą a ludźmi, którzy chcieli go poznać, porozmawiać z nim. Bardzo go cieszyła rozpoznawalność - wspominał.

Profesor wygłosił wykład o edycji krytycznej „Dzieł zabranych” i nowych badaniach twórczości Herlinga-Grudzińskiego. Przyznał, że zarówno jeśli chodzi o biografię, jak i dorobek artysty, to wciąż jest bardzo dużo do zrobienia.

- Mówiąc o twórczości Herlinga, to jest to takie hasło, pod którym kryje się bardzo dużo zagadnień do odkrycia, zbadania, opisania. W każdym razie do wiedzy pełnej i pewniej o Herlingu, także o jego rodzinie jeszcze nam bardzo daleko - wyjaśnił.

Nad literacką spuścizną po ojcu czuwa i żywą pamięć o nim próbuje zachować jego córka, Marta Herling, która była bohaterką jednego ze spotkań. Mówiła między innymi o tym, jak przed laty chęć lepszego poznania ojca wpłynęła na to, że zaczęła się uczyć języka polskiego. Opowiedziała też, jak wyglądała praca nad archiwizowaniem rękopisów ojca i jak ważną rolę odegrała w tym jej matka - Lidia Croce.

W piątek odbył się także wykład na temat: Gustaw Herling-Grudziński, a „Kultura paryska”, który wygłosił profesor Zdzisław Kudelski, a zwieńczeniem dnia była dyskusja z udziałem wszystkich gości, poprowadzona przez doktor Irena Furnal.

Wykłady zostały dofinansowane ze środków Województwa Świętokrzyskiego. A kolejne wydarzenie związane z obchodami Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w sobotę, 18 maja. O godzinie 18 w sali kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury zaprezentowane zostanie przedstawienie pod tytułem: „Pielgrzym. Zwierciadło zniewolenia wieku”. Wystąpi grupa teatralna seniorów z Buska-Zdroju, kierowana przez Arkadiusza Szostaka. Wstęp wolny.

Reklama