Studio Polityczne o zaostrzonych karach dla pedofilów

Data publikacji: 19.05.2019 13:35
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Ewelina Bień, PSL; Lucjan Pietrzczyk, Platforma Obywatelska; Mateusz Żukowski, Nowoczesna; Paweł Kukiz-Szczuciński, Kukiz’15; Artur Konarski, PiS

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Ewelina Bień, PSL; Lucjan Pietrzczyk, Platforma Obywatelska; Mateusz Żukowski, Nowoczesna; Paweł Kukiz-Szczuciński, Kukiz’15; Artur Konarski, PiS
19.05.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił przepisy zaostrzające kary dla pedofilów. O tym czy te zmiany pomogą w walce z dewiantami dyskutowali goście Studia Politycznego Radia Kielce.

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Artur Konarski, PiS19.05.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Zdaniem Artura Konarskiego z PiS zmiany w kodeksie karnym w związku z tym zjawiskiem są konieczne.

- Nawet z zastosowaniem dożywocia dla tych dewiantów - zaznaczył gość Studia Politycznego Radia Kielce. Zwrócił też uwagę na to, jak ważne są relacje rodziców z dziećmi, a chodzi przede wszystkim o odpowiednie reagowanie na różne sytuacje, w których da się poznać, że nasi podopieczni inaczej się zachowują. Artur Konarski dodał, że jest za utworzeniem państwowej komisji do spraw tego problemu w Kościele, ale taką, która będzie badała wszystkie zawody.

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Ewelina Bień, PSL19.05.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Zdaniem Eweliny Bień z PSL, podnoszenie kar za pedofilię jest jak najbardziej słuszne, ale jeszcze większym problemem jest niska wykrywalność tych przestępstw. Jak podkreśliła, film braci Sekielskich obnażający grzechy duchownych nie jest uderzeniem w Kościół, ale pokazaniem potrzeby przeanalizowania problemu, poszukania jego przyczyn.

- Ja myślę, że już sam Kościół to zrozumiał i mówi głosem papieża Franciszka, polskiego Prymasa, że trzeba w końcu stanąć na wysokości zadania i przyjrzeć się temu, co dzieje się wewnątrz tej instytucji - mówiła Ewelina Bień.

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Lucjan Pietrzczyk, Platforma Obywatelska19.05.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Zdaniem Lucjana Pietrzczyka z Platformy Obywatelskiej, zaostrzenie kar za pedofilię i cała procedura wokół tej sprawy była obliczona na efekt wyborczy.

- Elektorat PiS uwielbia trzymanie za twarz, ale proszę pamiętać, że my chcieliśmy, aby był dożywotni zakaz pracy z dziećmi dla takich osób i to nie weszło. Widać, że PiS chroni stronę kościelną, ale to nie jest dobre, bo to może kościół pogrążyć - podkreślił.

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Mateusz Żukowski, Nowoczesna19.05.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Mateusz Żukowski z Nowoczesnej zaznaczył, że z pedofilią trzeba walczyć na wszystkich frontach, ale faktem jest, że to zjawisko pojawiające się wśród duchownych szczególnie boli.

- W latach 80-tych Kościół był oazą wolności i solidarności, a w jego wnętrzu toczyły się takie rzeczy i to bardzo boli. Każde hermetyczne środowisko ma problem z rozwiązaniem takich spraw. To nie dotyczy tylko duchownych, ale też sędziów i innych zawodów. Oczyszczenie powinno być szybkie i transparentne - dodał.

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Paweł Kukiz-Szczuciński, Kukiz’1519.05.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Paweł Kukiz-Szczuciński z Kukiz'15, który jest psychiatrą stwierdził, że wszelkie formy pedofilii mają katastrofalne skutki w przyszłości.

- Najpierw ofiara jest w szoku, nie potrafi się do tego przyznać, a z czasem rozwijają się takie zaburzenia jak anoreksja, bulimia, depresja, a w konsekwencji nawet próby samobójcze. Molestowanie to nie jest tylko gwałt. Dlatego mówimy o zbrodni w wyjątkowej skali - mówił.

Według nowego kodeksu osobie, która dopuściła się zgwałcenia dziecka będzie groziło do 30 lat więzienia, a w niektórych przypadkach nawet bezwzględne dożywocie. Dodatkowo najpoważniejsze zbrodnie pedofilskie nie będą się przedawniać, a winni czynów pedofilskich nie będą mogli liczyć na karę w zawieszeniu.

Posłuchaj audycji:

Reklama