Głośno czytali dzieła Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Data publikacji: 20.05.2019 17:57
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Gustaw Herling-Grudziński - 100 lecie urodzin. Pokonkursowa wystawa prac plastycznych uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych

Gustaw Herling-Grudziński - 100 lecie urodzin. Pokonkursowa wystawa prac plastycznych uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych
Kielce. 20.05.2019 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Dokładnie 20 maja, gdyby żył, sto lat skończyłby Gustaw Herling-Grudziński. Z tej okazji w Kielcach zostały przypomniane fragmenty dzieł pisarza. Głośne czytanie odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej oraz w autobusie miejskim linii 46.

Wydarzenia wpisują się w kieleckie obchody roku autora „Innego świata”, pochodzącego ze świętokrzyskiej ziemi.

Przed południem w autobusie miejskim linii numer 46 grupa młodzieży z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach przez godzinę czytała dzieła pisarza. Między innymi po „Dziennik pisany nocą” sięgnęła Wiktora Widulińska. Zaznaczyła, że jej fragment budzi ogromne emocje.

- Fragment o lęku i odwadze, kiedy to Gustaw był pod Monte Cassino, kiedy musiał walczyć, musiał patrzeć, jak giną jego koledzy, musiał oglądać okropne rzeczy. Moim zdaniem to jest chyba najbardziej poruszający fragment z tych wszystkich i mam nadzieję, że ludzie, którzy będą tego słuchać, tak samo się w to wczują, jak my - podkreśliła.

Młodzieży nie trzeba było przekonywać, by wzięła udział w głośnym czytaniu.

- Nas do czytania nie trzeba namawiać, bo po prostu to lubimy. A kiedy zdarzają się tak ważne okazje, jak ta, aż żal by było odmówić - wyjaśniła Wiktoria.

Jak podkreśliła Magdalena Helis-Rzepka z komitetu organizacyjnego obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, młodzież z „Plastyka” bardzo aktywnie włączyła się w uroczystości, nie tylko biorąc udział w wykładach.

- Były konkursy na plakat i na pracę plastyczną. Konkurs został rozstrzygnięty w obecności pani Marty Herling, nagrody zostały wręczone, a plakaty powieszone w autobusach wybranych przez MPK - zaznaczyła.

W konkursach nagrodzeni zostali: Karolina Poddębniak, Kasia Łyżwa, Nela Wójcik, Kasia Płaza, Wiktoria Wzorek i Wiktoria Zapała. Zwycięskie prace oraz pozostałe, biorące udział w konkursie, można zobaczyć w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

Także w tej instytucji, w poniedziałek, odbyło się głośne czytanie dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Do godziny 14.00 swoje stanowisko miała tam też Poczta Polska, której pracownicy specjalnym, okolicznościowym stemplem podbijali korespondencję. Można również było kupić kartkę pocztową, która powstała z okazji roku setnych urodzin pisarza.

Reklama