Spotkanie autorskie Anny Bikont

Data publikacji: 21.05.2019 05:50 / Data aktualizacji: 22.05.2019 07:05
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach odbyło się spotkanie autorskie z Anną Bikont - psycholog, dziennikarką, reporterką i pisarką.

Była ona asystentką  na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, ale po  wprowadzeniu stanu wojennego weszła w skład zespołu redakcyjnego drugoobiegowego „Tygodnika Mazowsze”, największego pisma podziemnej „Solidarności”. Współtworzyła też „TM” do 1989 roku, czyli do chwili zakończenia jego działalności. Od czasu powstania „Gazety Wyborczej”, w 1989 roku, jest związana z tym dziennikiem.

Jak mówiła Anna Bikont naprawdę chciała być psychoterapeutką, ale wejście w krąg prasy podziemnej zburzyło jej plany i została dziennikarką i reportażystką. Potem przyszła kolej na książki.

Jej ostatnia książka z 2018 roku, popełniona wspólnie z Heleną Łuczywo pt. "Jacek" poświęcona jest Jackowi Kuroniowi, z którym autorki się przyjaźniły i dlatego było to szczególne wyzwanie, ale też wymagało wielu lat pracy. Pisarka mówiła również o pracy nad opowieścią, o Irenie Sendlerowej, której bohaterka nie prostowała mitu o sposobie ratowania żydowskich dzieci i o współpracy z Wisławą Szymborską, kiedy wraz z Joanną Szczęsną pisały o niej  książkę, Dziennikarka także bardzo chwaliła sobie współpracę w duecie autorskim.

Anna Bikont jest autorką i współautorką książek oraz wielu zbiorów reportaży. Jej publikacja "My z Jedwabnego" została nagrodzona Europejską Nagrodą Książkową i była finalistką Nagrody Literackiej „Nike” 2005. Wspólnie z Joanną Szczęsną napisała m.in. "Pamiątkowe Rupiecie, Biografia Wisławy Szymborskiej" oraz "Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu", za którą autorki uhonorowano Nagrodą Wielką Fundacji Kultury.         

W 2018 była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” i została laureatką Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (w kategorii edycja warszawska) za książkę "Sendlerowa. W ukryciu", a także laureatką poznańskiej Nagrody im. Adama Mickiewicza. Za książkę o Irenie Sendlerowej w 2018 otrzymała również Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Spotkanie z Anną Bikont zakończyły rozmowy, wspólne zdjęcia i podpisywanie książek.

Reklama