Bezpłatne badania w ŚCO

Data publikacji: 24.05.2019 15:26
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
ŚCO

ŚCO
Fot. Radio Kielce

Z bezpłatnych badań profilaktycznych będzie można skorzystać w sobotę w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. To akcja zorganizowana wspólnie przez ŚCO i świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Tam razem „Biała sobota” poświęcona będzie profilaktyce czerniaka i nowotworów skóry - informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

- W poradniach Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie można skorzystać z badania znamion skórnych dermatoskopem w gabinecie dermatologicznym oraz konsultacji specjalisty dermatologa-onkologa - dodaje Beata Szczepanek.

Ponadto na stoisku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach będzie można uzyskać informacje poświęcone profilaktyce raka skóry, a szczególnie programowi edukacyjnemu realizowanemu przez sanepid „Znamię. Znam je”.

Jak dodaje Beata Szczepanek, w ramach akcji „Planuję długie życie” panie będą mogły także skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych.

- Mammografię będą mogły wykonać kobiety w wieku 50 do 69 lat, które z tego badania nie korzystały w ciągu ostatnich dwóch lat. Natomiast na cytologię zapraszamy panie od 50 do 69 roku życia, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy - przypomina Beata Szczepanek.

- Panie w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii, zapraszamy na badania mammograficzne, a kobiety w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat (nie chodzi o lata kalendarzowe, ale o ostatnie 36 miesięcy) nie miały wykonywanego badania cytologicznego - na badania cytologiczne - zaznacza.

Podczas „Białej soboty” będzie można również dowiedzieć się, czym jest Internetowe Konto Pacjenta i jak się do niego zalogować oraz jak utworzyć i potwierdzić profil zaufany. Ponadto będzie można odebrać specjalną dietę na 14 dni i dowiedzieć się, jak skorzystać za darmo ze specjalnego serwisu dietetycznego NFZ.

„Biała sobota” w Świętokrzyskim Centrum Onkologii rozpocznie się o 9.00 i potrwa do 14.00.

Reklama