Tradycje zwiedzania regionu w najnowszej książce Cezarego Jastrzębskiego

Data publikacji: 25.05.2019 21:57
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Doktor Cezary Jastrzębski

Doktor Cezary Jastrzębski
Kielce. 25.05.2019 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

„W duchu krajoznawstwa. Tradycje zwiedzania regionu w widłach Wisły i Pilicy do roku 1809” - to tytuł najnowszej publikacji autorstwa doktora Cezarego Jastrzębskiego. Jej promocja odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

Doktor Cezary Jastrzębski jest znawcą i piewcą ziemi świętokrzyskiej. Przyznaje, że nie wyobraża sobie, że mógłby mieszkać w innej części Polski. Dodaje jednak, że on postrzega nasz region w szerszych granicach, które wyznaczają, wspomniane w tytule, widły Wisły i Pilicy.

- To nie jest tylko kwestia czegoś, co dziś nazywamy województwem świętokrzyskim, bo uważam, że w tych kategoriach nie powinno się myśleć o regionie. To są tylko granice administracyjne, zawsze tylko tymczasowe. Region ma szersze znaczenie, biorąc pod uwagę na przykład budowę geologiczną, czy powiązania między poszczególnymi osobami, przyrodę, wielką historię. To wszystko powoduje, że nasz region, tak zwany świętokrzyski, jednak znacznie się poszerza i powinien się poszerzać w naszej wyobraźni. Moim zdaniem, takimi najlepszymi granicami, bo tak zawsze było w historii, są doliny rzeczne. Czyli widły Wisły i Pilicy rzeczywiście nam wyznaczają taki naturalny obszar - wyjaśnia doktor Cezary Jastrzębski.

Przygotowując publikację autor uważnie zgłębiał informacje dotyczące tradycji zwiedzania regionu do roku 1809. Sięgał po materiały trudno dostępne, na przykład takie, które do dziś nie są przetłumaczone z łaciny na język polski.

- Specjalnie w publikacji zamieszczam dużo cytatów, odnoszących się do tego, jak odbierali region nasi poprzednicy. Z drugiej strony muszę korygować wszelkiego rodzaju błędy, pomyłki, przeinaczenia, które dotyczą literatury, będącej w powszechnym obiegu, z której wiele osób korzysta. To się zdarza nawet w literaturze naukowej. Jako miłośnik regionu nie mogę opuścić żadnej rzeczy i wszystko muszę sprawdzić, często samemu. I jeśli w źródle mamy jedną rzecz, a ja jestem w terenie i widzę na jakiejś tablicy inskrypcyjnej, pamiątkowej coś innego, to raczej tablica jest dla nas źródłem, a nie jakiś przekaz - zdradza kulisy swojej pracy.

Doktor Cezary Jastrzębski wyjaśnił, że materiał przedstawiony w książce jest pokłosiem jego pracy doktorskiej.

- W swoim doktoracie zajmowałem się epoką międzypowstaniową, między powstaniem listopadowym, a styczniowym. Przy okazji przygotowałem też tradycje zwiedzania do 1809 roku, więc jest to pokłosie mojej starej pracy, którą uaktualniłem i znacznie poszerzyłem, a zostawiłem rok 1809, bo wtedy powstało Księstwo Warszawskie - powiedział.

Doktor Cezary Jastrzębski jest pracownikiem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zajmuje się turystyką, dziejami regionu oraz geografią historyczną. Co tydzień, w niedzielę, gości na antenie Polskiego Radia Kielce, w programie „Moc Historii”, w którym wędruje w czasie i przestrzeni, opowiadając o zakątkach ziemi świętokrzyskiej.

Tagi do tego wpisu
Reklama