Biblioteka świętuje jubileusz 110 lat istnienia

Data publikacji: 28.05.2019 11:38
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

110 lat temu, w Kielcach powstała pierwsza w mieście biblioteka publiczna. Do tego wydarzenia będą się odwoływały uroczystości, które dziś odbędą się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach. W związku z tym, wyjątkowo instytucja ta będzie nieczynna.

Pierwsza publiczna biblioteka publiczna w Kielcach zaczęła funkcjonować w 1909 roku. Została utworzona przez grupę inteligencji – Towarzystwo Biblioteki Publicznej, któremu przewodniczył lekarz Jan Daszewski. Pierwsze zbiory pochodziły w dużej mierze z prywatnych darów.

Jak podkreśla Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej było to niezwykłe wydarzenie. - Czasy były trudne, wszak Kielce ciągle znajdowały się w zaborze rosyjskim. Po rewolucji 1905 roku, presja zaborcy nieco zelżała i na trochę więcej on pozwalał - zaznacza dyrektor. Biblioteka mieściła się w kamienicy przy ulicy Wesołej. Budynek przetrwał do czasów współczesnych.

Z tamtych czasów do dziś w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej zachowało się ponad dwa tysiące książek. Nowe pozycje kupowano bardzo starannie. - Działał specjalny zespół reprezentujący zarząd, który zatwierdzał zakupy, czyli bardzo poważnie zastanawiano się nad tym, jaką książkę nabyć. Bardzo uważnie oglądano każdy przysłowiowy grosz – podkreśla Andrzej Dąbrowski.

Towarzystwo Biblioteki Publicznej funkcjonowało przez kilka dekad, z przerwami spowodowanymi zawirowaniami historycznymi. W czasie II wojny światowej była zamknięta przez okupanta, ale jak wyjaśnia Andrzej Dąbrowski, za sprawą zaangażowania bibliotekarek, część zbioru została wyniesiona. - Było to prawdopodobnie około czterech tysięcy książek, które rozdano czytelnikom i krążyły w takiej postaci nieoficjalnej, a można nawet powiedzieć, tajnej. Z jednej strony była to forma korzystania z księgozbioru, a z drugiej – jego ochrona, bo istniało zagrożenie całkowitej likwidacji biblioteki przez władze niemieckie – wyjaśnił.

W 1948 roku władze Polski powojennej zlikwidowały Towarzystwo, a mienie biblioteczne przekazały ówczesnym władzom Kielc, żeby wykorzystać zbiory w bibliotece utworzonej przez państwo. Zaczął się nowy etap.

Dziś Wojewódzka Biblioteka Publiczna mieści się przy ulicy Ściegiennego 13 w Kielcach. Średnio w ciągu dnia zagląda do niej od 500 do 700 osób. W ubiegłym roku odwiedziło ją prawie 240 tysięcy czytelników. - 110. rocznica wydawała nam się na tyle ważna dla bibliotek publicznych, że chcieliśmy ją przypomnieć i zaakcentować – wyjaśnia dyrektor Andrzej Dąbrowski.

W środę, 29 maja, o godzinie 11.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach odbędzie się uroczyste spotkanie bibliotekarzy z regionu. Wezmą w nim udział także władze samorządowe i przyjaciele biblioteki. W czasie wydarzenia zostanie podsumowany konkurs na Bibliotekę i Bibliotekarza Roku. Otwarta zostanie także wystawa, która będzie nawiązywała do biblioteki z roku 1909. Zaprezentowane na niej zostaną dokumenty związane z pierwszą biblioteką, między innymi księgi inwentarzowe, zeszyty, w których dokumentowano jej finanse.

Reklama