Wyjątkowy jubileusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Były odznaki i nagrody

Data publikacji: 29.05.2019 19:40
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
29.05.2019 Kielce. WBP. 110  lecie  biblioteki. Medale Zasłużony dla kultury otrzymali Aneta Strzępka Anna Wójcik Mariusz Stec i Paweł Surowiec

29.05.2019 Kielce. WBP. 110 - lecie biblioteki. Medale "Zasłużony dla kultury" otrzymali Aneta Strzępka, Anna Wójcik, Mariusz Stec i Paweł Surowiec
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Biblioteka publiczna w Kielcach ma już 110 lat. Jubileusz ten uroczyście był obchodzony w środę, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej imienia Witolda Gombrowicza. Były nagrody, wyróżnienia i życzenia. Wydarzeniu towarzyszy wystawa prezentująca dokumenty i fragmenty zbiorów nawiązujące do instytucji powstałej w 1909 roku.

Biblioteka powstała z inicjatywy grupy inteligencji - Towarzystwa Biblioteki Publicznej. Mieściła się wówczas w kamienicy przy ulicy Wesołej w Kielcach. Większość zgromadzonych książek pochodziła z darów osób prywatnych. Za korzystanie z nich trzeba było płacić 25 kopiejek za jedną książkę. O tych faktach, a  także o kolejnych losach biblioteki i o osobach z nią związanych mówił Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Jubileusz stał się pretekstem do świętowania Dnia Bibliotekarza. W uroczystościach udział wzięli pracownicy bibliotek publicznych z całego regionu. Na wyróżniające się osoby czekały nagrody. Najcenniejszymi były odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymali je: Aneta Strzępka, Anna Wójcik, Mariusz Stec oraz Paweł Surowiec - wszyscy związani z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach.

Jedna z nagrodzonych - Aneta Strzępka podkreślała, że ten medal jest dla niej zaszczytem.

- To ogromny zaszczyt móc pracować w instytucji, która od 110 lat działa na terenie świętokrzyskim. Czuje się bardzo wyróżniona i jestem bardzo szczęśliwa. Od 10 lat zajmuję się digitalizacją zbiorów, cieszę się, że robiąc to mogę je przekazywać kolejnym pokoleniom. Mnie nie będzie, nas nie będzie, ale myślę, że te zbiory przetrwają w formie drukowanej, a jeśli by nie przetrwały to będą w formie cyfrowej - powiedziała.

Nagród i wyróżnień było więcej. W czasie uroczystości rozstrzygnięto także konkurs na Bibliotekarza i Bibliotekę Roku 2018. Jak wyjaśnia Anna Godowska, przewodnicząca zarządu okręgu świętokrzyskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, konkurs jest organizowany od 2006 roku.

- Ma na celu promowanie bibliotek i zawodu bibliotekarza. Wyróżnienie tych, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla rozwoju bibliotek publicznych i czytelnictwa - podkreśliła.

Bibliotekarzem Roku 2018 została Beata Borcuch, nauczyciel-bibliotekarz w Szkole Podstawowej numer 8 w Kielcach, a tytuł Biblioteki Roku otrzymała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy imienia Witolda Gombrowicza w Ożarowie.

W ten wyjątkowy dzień nagrodzono także najbardziej aktywnych czytelników.

Nie zabrakło życzeń od licznych, zaproszonych gości. Uroczystość objął swoim patronatem marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama