Trudna droga Krzemionek, aby trafić na listę UNESCO

Data publikacji: 03.06.2019 12:52
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”
Sudół. 11.02.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Instytucja doradcza UNESCO, czyli Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych wydała pozytywną opinię dla wniosku Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Chodzi o wpis pradziejowych kopalni i trzech innych stanowisk na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak informuje Ewa Działowska, pełniąca obowiązki dyrektora muzeum, mimo że opinia jest pozytywna, w piśmie zawarto kilka uwag, w związku z którymi należy podjąć dodatkowe działania. Jedną z nich była konieczność wpisania wzgórza Gawroniec w Ćmielowie, na listę zabytków. Ten wymóg już został spełniony.

Innym jest utworzenie parku kulturowego, który obejmowałby wszystkie stanowiska, tj. Krzemionki, kopalnie Korycizna i Borownia oraz wzgórze Gawroniec. Ewa Działowska uważa, że utworzenie takiego podmiotu jest możliwe, ale wymaga współpracy i decyzji trzech gmin. To zajmie rok lub dwa lata. Decyzję muszą podjąć włodarze i rady gmin, ponieważ wiąże się to ze zmianami planu zagospodarowania, ale też dodatkowymi inwestycjami i kosztami.

Jak podkreśla Ewa Działowska, wstępne rozmowy z gminami już się odbywają. W najbliższym czasie dojdzie do spotkania, podczas którego gminy dowiedzą się, co da utworzenie takiej instytucji i miejsca. Jak przyznaje, pomysłów jest wiele, które mogą dać szansę gminom na rozwój. To m.in. przygotowanie wspólnej oferty turystycznej gmin Bodzechów, Ćmielów i Ożarów. Osoby, które przyjadą zwiedzić kopalnie muszą mieć spójną ofertę. To obok możliwości obejrzenia zabytków także miejsca noclegowe oraz np. ścieżka rowerowa łącząca  wszystkie cztery obiekty.

Jak przyznaje dyrektor, problem istnieje na wzgórzu Gawroniec, gdzie mieszkańcy mają uprawy i stosują głęboką orkę. Z kolei w bezpośrednim sąsiedztwie Korycizny znajduje się czynna kopalnia. W obu przypadkach dyrekcja muzeum będzie dyskutować z włodarzami gmin, jak i mieszkańcami, aby zagrożenia dla tych dwóch obiektów maksymalnie zmniejszyć.

Światowy Komitet UNESCO będzie obradował na przełomie czerwca i lipca w Baku. Decyzja dotycząca Krzemionek prawdopodobnie zapadnie 5 lipca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama