Służyli Niepodległej. Wyjątkowa wystawa w OMPiO

Data publikacji: 03.06.2019 19:46
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
Komentarze
Otwarcie wystawy Służyli Niepodległej Policjanci województwa kieleckiego 19181939

Otwarcie wystawy "Służyli Niepodległej: Policjanci województwa kieleckiego 1918-1939"
Kielce. 03.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Historię pierwszych kieleckich policjantów z lat 1918-1939 można poznać dzięki nowej wystawie na dziedzińcu Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Na 14 tablicach przedstawiono sylwetki funkcjonariuszy z różnych części dawnego województwa kieleckiego.

Są wśród nich zarówno posterunkowi, jak i komendanci wojewódzcy. Wystawa pokazuje nie tylko ich pracę, ale także życie społeczne i rodzinne. Wiele materiałów jest prezentowanych po raz pierwszy. Pochodzą one z prywatnych zbiorów rodzin przedwojennych policjantów - mówi dr Marek Maciągowski, dyrektor OMPiO.

- To są zdjęcia pieczołowicie przechowywane przez dzieci, które czasem miały kilka lat, kiedy ojciec ruszył na wojnę. Policjanci z województwa kieleckiego we wrześniu 1939 roku na skutek mobilizacji wyruszyli na wschód, tam zostali aresztowani przez sowietów, osadzeni w obozach i zabici. Tu mamy listę 499 policjantów województwa świętokrzyskiego, którzy zginęli na wschodzie i nie jest to jeszcze pełna lista - mówi dr Marek Maciągowski.

W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. członkowie rodzin przedwojennych kieleckich policjantów. Krzysztof Matyja dostrzegł na wystawie zdjęcie swojego taty.

- Mój tata wstąpił do policji w 1928 roku. Do Kielc przeprowadził się w 1930 roku i do wybuchu wojny pracował w komendzie powiatowej policji. W 1939 roku został zamordowany razem z innymi policjantami. Ja praktycznie nie znałem swojego taty, bo urodziłem się w 1937 roku, miałem tylko dwa lata, kiedy poszedł pełnić służbę. Został osadzony w Ostaszkowie i zginął. Jest pochowany w Miednoje. Byłem tam już dwa razy - mówi syn starszego posterunkowego Stanisława Matyi.

Wystawa „Służyli Niepodległej - policjanci województwa kieleckiego 1918-1939” została przygotowana z okazji 100-lecia powstania Policji Państwowej. Ekspozycja będzie prezentowana we wszystkich komendach powiatowych województwa świętokrzyskiego. To ważna wystawa dla wszystkich funkcjonariuszy - mówi Inspektor Paweł Dzierżak, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.

- To jest nasza historia. Spoglądając w przeszłość przez pryzmat naszej dzisiejszej pracy, dostrzegamy, że z tamtych czasów wywodzą się nasze wzorce i etyka zawodowa. To jest istotne dla każdego policjanta, tak jak dla każdego człowieka jest istotne pielęgnowanie pamięci o rodzicach, dziadkach i pradziadkach. Chcemy o ten etos służby dbać i pielęgnować pamięć policjantów - powiedział komendant.

Organizatorem wystawy jest świętokrzyski oddział Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Ekspozycję będzie można oglądać przez całe wakacje.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama