Przywileje dla rodzin zastępczych

Data publikacji: 04.06.2019 17:11
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Zarząd województwa chce wydać Kartę Rodziny Zastępczej. Ma spełniać podobną rolę, jak już funkcjonująca Karta Seniora. Rodziny tworzące piecze zastępcze będą mogły też liczyć na krótsze kolejki w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i bezpłatny parking.

Z inicjatywą utworzenia karty wyszła Renata Janik, wicemarszałek województwa. Jak mówi, dzieci trafiające do rodzin zastępczych często mają różne dysfunkcje.

- Rodzina przyjmując do siebie dziecko, dostaje szereg skierowań na badania. Tymczasem słyszę skargi, że są problemy z ich wykonaniem. Szybka interwencja lecznicza jest niezwykle ważna, bo pozwala wyeliminować ułomności dziecka i dać mu szansę na prawidłowy rozwój - mówi wicemarszałek.

Samorząd województwa wystąpił już do starostów i powiatowych centrów pomocy rodzinie, by zebrali informacje od rodzin zastępczych, czy są zainteresowane projektem. Zaświadczenia są imienne, dlatego rodziny muszą najpierw wyrazić zgodę na ich wypełnienie. Będą one uprawniały rodziny do bezpłatnego wjazdu na parking Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, a także skorzystania z pomocy specjalistów bez kolejek.

Drugi pomysł to Karta Rodziny Zastępczej, która pozwoli skorzystać rodzinom zastępczym ze zniżek - dodaje wicemarszałek.

- Chcemy, żeby dzieci mogły korzystać z różnych atrakcji. Wystosowałam pisma do instytucji, które są podległe samorządowi województwa, by przygotowały swoją ofertę zniżek dla rodzin zastępczych. Dzieci mogłyby wtedy odwiedzać między innymi Centrum Bajki w Pacanowie czy Park Etnograficzny w Tokarni w lepszej cenie - mówi wicemarszałek.

Renata Janik nie wyklucza, że karta będzie uprawniać do zniżek w obiektach należących do powiatów. Na razie trwają rozmowy ze starostami. Zarówno zaświadczenia, jak i Karta Rodziny Zastępczej mają zostać opracowane do końca czerwca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama