Paweł Kołodziejski ponownie dyrektorem Muzeum Przyrody i Techniki

Data publikacji: 05.06.2019 12:16
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu Paweł Kołodziejski  dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Na zdjęciu: Paweł Kołodziejski - dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
Starachowice. 05.06.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Paweł Kołodziejski ponownie na stanowisku dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki. Dziś podpisał pięcioletni kontrakt z Zarządem Powiatu Starachowickiego. Zastąpi Tomasza Kordeusza.

Paweł Kołodziejski pracował w Muzeum Przyrody i Techniki od 2006 roku, najpierw jako wolontariusz, później asystent, a od 2013 roku jako dyrektor. Po zakończeniu pięcioletniego kontraktu, nie wygrał konkursu w 2018 roku. Szefem starachowickiego Ekomuzeum został Tomasz Kordeusz, jednak decyzją Sądu Administracyjnego uchwała powołująca go na to stanowisko została uchylona.

Sąd dopatrzył się błędów formalnych podczas przeprowadzenia konkursu. Wobec tego Zarząd Powiatu, który jest jednostką prowadzącą dla Muzeum, ogłosił kolejny konkurs. Tym razem zgłosił się tylko jeden kandydat, poprzedni dyrektor Paweł Kołodziejski.

Wśród najważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą Paweł Kołodziejski, jest pozyskiwanie pieniędzy na funkcjonowanie placówki. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach to jedyna tego typu placówka w powiecie. Rocznie organizowane jest tu około 40 wydarzeń kulturalnych. 

Obok ochrony w pełni zachowanego ciągu technologicznego wielkiego pieca do wytopu surówki z końca XIX wieku, muzeum chce również aktywne uczestniczenie w życiu społeczeństwa poprzez organizację wydarzeń kulturalnych.

Bardzo dobrze przyjęte wystawy fotografii pokazujące dawne Starachowice i Wierzbnik będą miały w przyszłym roku kontynuacje. Wpiszą się w jubileusz 20-lecia istnienia placówki. Muzeum Przyrody i Techniki ma także rozwijać działalność naukową i rozszerzyć działania związane z ekologią. Muzeum czeka także na decyzję Urzędu Marszałkowskiego w sprawie dotacji na budowę hali „STAR polska ciężarówka”, a w dalszej perspektywie zamierza przeprowadzić prace konserwatorskie wielkiego pieca. Placówka ma także rozwijać działalność naukową i rozszerzyć działania związane z ekologią.

Dyrektor będzie musiał zmierzyć się także z działaniami bardziej przyziemnymi, jak na przykład budowa parkingu przed wejściem do Muzeum czy uregulowanie własności ulicy Wielkopiecowej, która prowadzi do Muzeum. Obecnie to droga szutrowa, w bardzo złym stanie. W części jej właścicielami jest PKP, a w części samorządy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama