Uczniowie zbadali poziom hałasu w Kielcach

Data publikacji: 05.06.2019 14:58
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uczniowie sprawdzali poziom hałasu w Kielcach

Uczniowie sprawdzali poziom hałasu w Kielcach
Kielce. 05.06.2019 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Jak bardzo zanieczyszczone hałasem są Kielce sprawdzali dziś uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach i ich koledzy z czeskiego Frydlantu nad Ostrawicą.

Pomiary za pomocą specjalnych aplikacji robione były w różnych miejscach naszego miasta. Dzięki temu powstanie mapa hałasu Kielc. Paulina Szczepanek ze „Śniadka” mówi, że hałas jest bardzo uciążliwy.

- Wracając nawet ze szkoły przy ruchliwej ulicy cały czas słyszy się klaksony i samochody. W centrum miasta nie ma gdzie odpocząć, przez hałas spacery jeszcze bardziej męczą - mówi Paulina Szczepanek.

Waldemar Tomala nauczyciel fizyki w II LO tłumaczy, że to właśnie reakcja naszego organizmu na długotrwały hałas jest jednym z celów badania.

- Chcemy sprawdzić jaki wpływ ma hałas na ludzki organizm. Jaki efekt wywiera na układ nerwowy. Chcemy zrobić to w dużej skali. W realizację projektu zaangażowanych jest ponad 20 szkół z różnych krajów - informuje Waldemar Tomala.

Jedną ze szkół, która prowadzi badania jest gimnazjum z Frydlantu nad Ostrawicą. Jak mówi Lukas Biolek, nauczyciel fizyki jego uczniowie już podobne badania robili.

- Przygotowali mapę hałasu naszej miejscowości, więc mają doświadczenie. Takie badania są ważne również dlatego, że pokazujemy uczniom jak swoją wiedzę mogą wykorzystać w codziennym życiu - tłumaczy Lukas Biolek.

Mapy hałasu Kielc i innych miast objętych badaniami zostaną opublikowane w sieci oraz w periodyku naukowym.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Politechniki Świętokrzyskiej i potrwa pół roku.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama