Historia porucznika Rojka na wystawie w OMPiO

Data publikacji: 07.06.2019 11:49
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
OMPiO

OMPiO
Kielce. 01.04.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wojenne losy por. Tadeusza Rojka i jego rodziny będzie można poznać na nowej wystawie w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Porucznik był adiutantem 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, który powstał sto lat temu i do wybuchu II wojny światowej stacjonował w garnizonie Kielce.

Bohaterami wystawy są także żona porucznika, Izabela Rojek z domu Łepkowska   kielczanka i nauczycielka Liceum im. Jana Śniadeckiego oraz córka porucznika Danuta Żbikowska, która do dziś dba o pamięć o artylerzystach 2. Pułku. Jest to kolejna wystawa z cyklu „W kołowrocie historii”, poświęcona ludziom, których losy kształtowała historia - mówi dr Marek Maciągowski, dyrektor OMPiO.

- Porucznik Rojek po udziale w Kampanii Wrześniowej był aresztowany. Dzięki staraniom rodziny udało mu się zamienić obóz koncentracyjny na obóz jeniecki, dzięki czemu przetrwał. Po wyzwoleniu  obozu Murnau był w armii gen. Andersa. Starał się ściągnąć rodzinę na zachód, ale to się nie udało, więc wrócił do Polski. To jest szczególna wystawa, bo nie mówi o czołowych bohaterach z kart książek, ale o zwykłej, kieleckiej rodzinie - dodaje dyrektor OMPiO.

Marek Maciągowski podkreśla, że cichą bohaterką wojny była w tym przypadku także Izabela Łepkowska, która w trudnych czasach musiała utrzymać siebie i malutką córkę. Wystawa składa się głównie z rodzinnych pamiątek.

- Są to przede wszystkim zdjęcia wykonane w Kielcach przed i w czasie wojny. Wiele z nich Izabela Łepkowska wysyłała do męża, który przebywał w obozie jenieckim. Po wojnie wróciły one do Kielc wraz z porucznikiem Rojkiem. Wystawa jest uzupełniona przez eksponaty związane z historią 2. Pułku, jak odznaki pułkowe, legitymacje i dokumenty. Wszystkie materiały udostępniła pani Danuta Żbikowska - mówi dr Marek Maciągowski.  

Wernisaż odbędzie się dziś o 17.30. Ekspozycję będzie można oglądać w OMPiO przez najbliższe dwa tygodnie. Następnie będzie udostępniana zainteresowanym instytucjom.

Tagi do tego wpisu
Reklama