Studio Polityczne o podziale Polski na dzielnice samorządowe

Data publikacji: 09.06.2019 12:48
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu od lewej: Katarzyna Zapała- PO, Andrzej Pruś - PiS,  Magdalena Fogiel-Litwinek - Kukiz'15, Maciej Klesyk - Nowoczesna

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu od lewej: Katarzyna Zapała- PO, Andrzej Pruś - PiS, Magdalena Fogiel-Litwinek - Kukiz'15, Maciej Klesyk - Nowoczesna
Kielce. 09.06.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Czy Polska powinna być podzielona na dzielnice samorządowe, czy też powinna stanowić spójne państwo z silną władzą centralną? - dyskutowali o tym goście Studia Politycznego Radia Kielce. Temat był nawiązaniem do 21 tez, ogłoszonych 4 czerwca w Gdańsku podczas 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.

Posłuchaj audycji:

Zdaniem Katarzyny Zapały, działaczki Platformy Obywatelskiej - z punktu widzenia reform, które nastąpiły w ciągu 30 lat przemian politycznych, w kraju udało się wypracować mechanizmy demokracji uczestniczącej, w której obywatele mają głos i wpływ na to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Ale - jak zaznaczyła - dziś należy zastanowić się, w jakim kierunku powinny następować zmiany. Decentralizacja tak, ale nie dla centralizacji władzy - dodała.

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Katarzyna Zapała- POKielce. 09.06.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

- Te 21 tez nie mówi o żadnej federalizacji państwa, ale o rozwinięciu kompetencji samorządów, a w konsekwencji także obywateli- de facto. Natomiast, czy wszystkie te tezy przyjmiemy? Tego nie wiemy, lecz 2019 rok jest dobrym czasem, by rozpocząć poważną i merytoryczną dyskusję, pragmatyczną, a nie ideologiczną - powiedziała Katarzyna Zapała.

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Andrzej Pruś - PiSKielce. 09.06.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Andrzej Pruś kategorycznie nie zgodził się z tą opinią. Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego stwierdził, że rozwój samorządności jest bardzo istotny dla państwa, ale nie może być mowy o jakiejkolwiek secesji. Nie można odrywać regionów od struktur państwa - zaznaczył.

- Próba sfederalizowania jakiejkolwiek części Polski ma się nijak do tego, czego ludzie oczekują, a co pokazali w ostatnich wyborach samorządowych. Ludzie nie chcą, by policja podlegała samorządom, by państwo w żaden sposób nie kontrolowało samorządów i zlikwidowało urząd wojewody. Póki co, Polska jest państwem unitarnym i przynajmniej w ostatnich latach prawidłowo sprawuje swoje funkcje, dbając o obywateli i o samorządy również - powiedział Andrzej Pruś.

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Magdalena Fogiel-Litwinek - Kukiz'15Kielce. 09.06.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Zdaniem Magdaleny Fogiel-Litwinek - należy dbać o integralność państwa, ale również wzmacniać kompetencje obywateli. Dobrym kierunkiem jest choćby umożliwienie mieszkańcom miast decyzji o tym, na co przeznaczone będą pieniądze z budżetu obywatelskiego, a także składanie przez nich projektów uchwał - powiedziała przewodnicząca ruchu Kukiz'15 w regionie.

Zaznaczyła jednak, że likwidacja instytucji i urzędów, które scalają państwo i dają jego mieszkańcom poczucie jedności i przynależności jest złym pomysłem. Według Magdaleny Fogiel-Litwinek dobrym kierunkiem jest też deglomeracja, czyli przeniesienie ważnych instytucji, na przykład Trybunału Konstytucyjnego do mniejszych ośrodków.

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Maciej Klesyk - NowoczesnaKielce. 09.06.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Z kolei Maciej Klesyk stwierdził, że trzeba rozmawiać o tym, jak powinien wyglądać podział terytorialny Polski. Ostatnia reforma administracyjna wprowadziła 16 województw, 370 powiatów oraz 2 i pół tysiąca gmin. Skutkiem jest bankructwo niektórych gmin, bo jest ich za dużo - dodał.

Działacz Nowoczesnej zaznaczył, że zarówno kompetencje samorządów, jak i udział obywateli w decydowaniu o ich życiu społecznym powinny być zwiększone.

Reklama