Więcej pieniędzy w budżecie obywatelskim. Głosowanie po wakacjach

Data publikacji: 13.06.2019 14:17
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Radio Kielce

Na jeden z sześciu projektów będą mogli głosować mieszkańcy Opatowa w drugiej edycji budżetu obywatelskiego. Do rozdysponowania jest 105 tysięcy złotych. To o 5 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku.

Pierwszy budżet obywatelski został rozdzielony w ciągu dwóch miesięcy. W tym roku, władze miasta poświęcają na tę inicjatywę więcej czasu. Wnioski można było składać do 24 maja, a ostateczne wyniki głosowania poznamy dopiero pod koniec września. Jak informuje Krzysztof Kawalec, przewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji w opatowskiej radzie miasta, tegoroczne wnioski zostały już zweryfikowane. W tym roku sprawdzali je radni, a w 2018 roku byli to urzędnicy. Krzysztof Kawalec uważa, że to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, ponieważ radni są ich głosem w samorządzie.

2 z 8 zgłoszonych wniosków zostały odrzucone z powodów formalnych. W jednym z nich brakowało szacunków oraz wymaganych w formularzu podpisów. W drugim brakło wymaganej liczby podpisów popierających wniosek. Wśród zakwalifikowanych pomysłów znalazły się: plac zabaw dla dzieci z altaną w Kornacicach, renowacja placu zabaw przy Przedszkolu Publicznym w Opatowie, budowa chodnika z kostki betonowej, łączącego ulice Batalionów Chłopskich i Mariana Hejnickiego, remont zaplecza socjalno-szatniowego budynku opatowskiego klubu sportowego, utworzenie strefy relaksu rowerowego we wsi Rosochy oraz ukwiecenie Rynku i dróg w Opatowie.

Głosowanie odbędzie się po wakacjach, od 6 do 23 września. Wnioski opiewają na kwoty od 12 do 52 tysięcy złotych. Głosujący będą mieli prawo wyrazić opinię negatywną na temat jednego zadania z listy zadań.

Wnioskodawcy odrzuconych projektów do 24 czerwca mogą odwołać się od decyzji komisji. Do 30 czerwca w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Opatowie opublikowane zostaną szczegóły wszystkich wniosków.

Reklama