NFZ na Langiewicza. Jest porozumienie

Data publikacji: 13.06.2019 15:02
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Na zdjęciu (od lewej): Danuta Papaj - zastępca prezydenta Kielc, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Elżbieta Drogosz - przewodnicząca Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Świętokrzyskiego

Kielce. Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Na zdjęciu (od lewej): Danuta Papaj - zastępca prezydenta Kielc, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Elżbieta Drogosz - przewodnicząca Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Świętokrzyskiego
Kielce. 13.06.2019 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Nowa siedziba Narodowego Funduszu Zdrowia powstanie na działce przy ulicy Langiewicza w Kielcach. Jest porozumienie w sprawie zamiany działek między urzędami miejskim i marszałkowskim.

O kompromisie poinformowano podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Porozumienie samorządów pozwoli także na wykonanie kolejnej ważnej inwestycji - Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Biurowiec ŚCITT powstanie w okolicach dawnego budynku Exbudu.

Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego NFZ stwierdziła, że jest bardzo zadowolona z porozumienia. Jak mówiła, pierwszy raz od wielu tygodni może wrócić do pracy i przekazać swoim współpracownikom dobre informacje. Przyznała jednocześnie, że w związku z opóźnieniami, w tym roku budowa siedziby prawdopodobnie się nie rozpocznie. Pieniądze będą musiały zostać oddane do centrali i jeśli wszystko dobrze pójdzie wrócą do Świętokrzyskiego w przyszłym roku. Fundusz ma na ten cel zarezerwowane 50 milionów złotych.

Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wyklarowało się także, gdzie powstanie Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Od kilku tygodni mówiło się o różnych lokalizacjach między innymi działce w tzw. trójkącie bermudzkim, czyli między ulicami Pelca, a Aleją IX Wieków Kielc, była także mowa o działce na rogu Marszałkowskiej i ulicy Pocieszka. Ostatecznie zarząd województwa przystał na propozycje zamiany działek z miastem i siedziba instytucje stanie w okolicach dawnego biurowca Exbudu w pobliżu kampusu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Kielce. Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu SpołecznegoKielce. 13.06.2019 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego stwierdziła, że przesądziła o tym propozycja ze strony rektora UJK, który zaproponował, że uczelnia chce wejść do spółki zarządzającej ŚCITT.

- Zbudowanie takie centrum naukowo-biznesowego byłoby świetnym rozwiązaniem dla młodych ludzi, których chcemy zatrzymać w mieście - mówiła Renata Janik.

Jednak jednym z warunków porozumienia między województwem a miastem jest to, żeby samorząd Kielc oprócz przekazania działki wybudował do niej drogę. Obecnie do nieruchomości nie da się dojechać. Nowa ulica będzie miało około 200 metrów i zostanie poprowadzona od strony Alei Solidarności. Droga będzie miała jeszcze jedną ważną funkcję - stanie się połączeniem z kampusem UJK. Danuta Papaj, zastępca prezydenta Kielc zapewnia, ze miasto jest gotowe do inwestycji.

Do szybszego wypracowania porozumienia apelowała do samorządowców Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

- To jest wiele miesięcy trudnych rozmów. Dlatego cieszę się bardzo, że wreszcie samorządy ustaliły harmonogram przekazania tych działek - powiedziała.

Przedstawiciele samorządów zadeklarowali, że stosowne uchwały o zamianie działek zostaną podjęte podczas najbliższych sesji rady miast i sejmiku województwa.

Reklama