BWA oprowadza po ostrowieckim, hutniczym osiedlu

Data publikacji: 23.06.2019 17:39
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Kultura


Ostrowiec Świętokrzyski. 23.06.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W ramach spacerowników po mieście, organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim swoją premierę miał dziś spacer „Z hutą w tle”. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach Dni Ostrowca i tym samym już na stałe wpisało się w cykl spacerów po mieście.

Oprowadzający po osiedlu hutniczym Wojciech Mazan podkreśla, że spacer nie skupia się na historii przemysłu, a na pozostawionych pamiątkach z pierwszych czasów powstawania huty w XIX wieku. To przede wszystkim elementy architektoniczne i urbanistyczne, pojawiają się także wątki zasłużonych postaci. Jak podkreśla Wojciech Mazan, osiedle hutnicze nie od początku było częścią Ostrowca i wiele osób długo nie chciało, aby się nim stało.

- Huta, teren hutniczy i osiedle zostały częścią miasta dopiero w latach 20. XX wieku. Wtedy Ostrowiec zyskuje nazwę wielkiego, to decydujący moment kiedy miasto staje się drugim w województwie, bo powiększa się dwukrotnie - mówi Wojciech Mazan.

Miejsca odwiedzane w ramach spaceru to okolice Technikum Hutniczo-Mechanicznego, którego budynek jest modernistyczny, obok w kontraście kościół Najświętszego Serca Jezusowego tzw. fabryczny przy ulicy Sandomierskiej, który przypomina góralską architekturę. Uczestnicy mogli także obejrzeć domy hutnicze, pamiętające XIX wiek, a także budynki, w których mieszkała kadra hutnicza. Ciekawym miejscem jest także park, który w osadzie fabrycznej stanowił centrum.
W dzisiejszym spacerowniku udział wzięło ponad 30 osób. Piękny słoneczny dzień uczestnicy wykorzystali, aby poznać tę przemysłową historię Ostrowca.

- Warto zgłębiać bogatą, ale niestety zapomnianą historię miasta. Człowiek codziennie przechodzi obok różnych budynków i nie zna ich historii, mimo że jest rodowitym mieszkańcem - mówią osoby, które zdecydowały się na popołudniowy spacer śladami XIX-wiecznej huty. Jak podkreślają, to bardzo dobry pomysł na spędzanie wolnego czasu i dodają, że jeszcze wczoraj uczestniczyli w spacerze śladem żydowskiej kultury, a także w nocnym zwiedzaniu Ostrowca.

W ofercie BWA jest również spacerownik dotyczący historii ostrowieckich żydów, a także architektury miasta. Grupy mogą korzystać z tych wszystkich możliwości po wcześniejszym umówieniu.

Reklama