Marian Buras: tutaj bije serce Europy. Morawica z "unijnym" wyróżnieniem

Data publikacji: 23.06.2019 20:44
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
Morawica otrzymała Flagę Honorową Rady Europy. Na zdjęciu Marian buras - burmistrz Morawicy oraz przedstawiciel Rady Europy Erich Fritz

Morawica otrzymała Flagę Honorową Rady Europy. Na zdjęciu Marian buras - burmistrz Morawicy oraz przedstawiciel Rady Europy Erich Fritz
Morawica. 23.06.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Morawica otrzymała Flagę Honorową Rady Europy. To wyróżnienie przyznane za współpracę zagraniczną i działania na rzecz integracji europejskiej. Prestiżową nagrodę wręczył miastu przedstawiciel Rady Europy Erich Fritz.

Uzyskanie Flagi Honorowej to drugi z czterech kroków, aby zdobyć Nagrodę Europy. Dwa lata temu Morawica otrzymała Dyplom Europejski. Trzecim wyróżnieniem jest Odznaka Honorowa, a czwartym, ostatnim Nagroda Europy.

Jest ona przyznawana miastom i gminom wyróżniającym się spośród innych swoim zaangażowaniem na rzecz kontynentu, wymianą w sferach edukacji, kultury i sportu, organizowaniem wydarzeń europejskich, członkostwem w organizacjach gmin, czy władz lokalnych i inicjatywach solidarnościowych.

Jak mówi burmistrz Morawicy Marian Buras w uzasadnieniu przyznania wyróżnienia podkreślono przede wszystkim działania gminy w zakresie współpracy zagranicznej.

- Taką Flagę Honorową otrzymują tylko nieliczni, dlatego ten dzień przejdzie do historii. Pokazuje on nam, że jesteśmy częścią Europy, a dziś śmiem twierdzić, że bije tutaj serce Europy. Mieszkańcy mogą być dumni - podkreślił burmistrz Marian Buras.

- To ogromny zaszczyt dla miasta i gminy Morawica, ale całkowicie zasłużony - przyznał senator PiS Krzysztof Słoń.

- Morawica wyróżnia się nie tylko na arenie naszego powiatu, województwa, ale również w Polsce. Nie dziwi, że ta niezwykle aktywna gmina również w Europie znalazła uznanie, bo od lat nawiązuje i pielęgnuje kontakty z bardzo wieloma miastami. To nasz ambasador i tu bije dziś serce Europy - zaznaczył senator Krzysztof Słoń. Parlamentarzysta odczytał jednocześnie zgromadzonym list gratulacyjny od prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Wzruszone i dumne z wyróżnienia były mieszkanki gminy Teresa Orlińska i Helena Piecyk.

- To dla nas zaszczyt i wyróżnienie oraz prestiż, a zarazem zobowiązanie wobec krajów, które należą do Unii Europejskiej. Oby w przyszłości były efekty naszej współpracy - mówiły zgodnie.

Wręczenie Flagi Honorowej było główną częścią Nocy Świętojańskiej, corocznej imprezy, organizowanej zawsze na początku lata. Po oficjalnej części nad zalewem w Morawicy rozpoczęła się część artystyczna pikniku. Zakończył go występ gwiazdy wieczoru, zespołu Ich Troje.

Reklama