Więźniowie ze swoimi pociechami spotykają się w teatrze

Data publikacji: 28.06.2019 13:34
Autor: Monika Miller / Kategoria: Kultura
Projekt „Teatr, mama, tata i ja”. Spotkanie w Areszcie Śledczym w Kielcach.

Projekt „Teatr, mama, tata i ja”. Spotkanie w Areszcie Śledczym w Kielcach.
Kielce. 28.06.2019 / Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Dziesięcioro skazanych z Aresztu Śledczego w Kielcach bierze udział w projekcie „Teatr, mama, tata i ja”. Raz w miesiącu, od kwietnia do grudnia siedmiu ojców i trzy matki spotykają się ze swoimi dziećmi poza murami zakładu.

Uczestnicy biorą udział m.in. w zajęciach plastycznych, grach integracyjnych, a także wspólnie oglądają spektakle w kieleckim Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”. Aktorka Jolanta Kęćko przyznaje, że w czasie warsztatów organizatorzy stwarzają takie warunki, aby rodzina choć przez chwilę zapomniała, że na co dzień jest rozdzielona.

- Wydaje mi się, że te spotkania przynoszą szczęście nie tylko dzieciom, ale także osobom dorosłym. Widzę, że to przynosi radość - powiedziała aktorka.

W programie mogą wziąć udział osadzeni, którzy nie są pozbawieni praw rodzicielskich i odbywają karę w zakładzie półotwartym. Przed przyjęciem do programu, wychowawcy oceniają też autentyczność relacji więźniów z ich dziećmi.

- To jest jedna z nielicznych okazji, kiedy mam szansę zobaczyć swojego 6-letniego synka Brajana - przyznaje osadzona Małgorzata. W ramach tej edycji projektu odbyły się już dwa spotkania, które skazana bardzo dobrze wspomina.

- Podczas zajęć panuje bardzo miła atmosfera. Jestem szczęśliwa, że mogę wziąć w nich udział, podobnie jak moja rodzina. Dotychczas spotykaliśmy się tylko raz w miesiącu na dwie godziny w areszcie. Teraz na neutralnym gruncie możemy spędzić wspólnie więcej czasu - powiedziała skazana.

Joanna Kowalska, zastępca dyrektora Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” dodaje, że to już piąta edycja przedsięwzięcia. W jej ocenie jest to udany program.

- Co roku dołączają do nas nowe instytucje. W tej edycji zaplanowaliśmy między innymi wizytę w Muzeum Narodowym oraz Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Odbędą się także warsztaty florystyczne oraz rodzinny trening karate - powiedziała Joanna Kowalska.

W akcji bierze udział osiemnaścioro dzieci. Najmłodszy uczestnik ma trzy lata, a najstarszy trzynaście. Finał tej edycji zaplanowano w dzień św. Mikołaja.

Projekt „Teatr, mama, tata i ja”. Spotkanie w Areszcie Śledczym w Kielcach.Kielce. 28.06.2019 / Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Reklama