Krzemionki od listy UNESCO dzieli mały krok

Data publikacji: 01.07.2019 17:48
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
16.02.2016 Krzemionki. Muzeum Archeologiczne. Podziemna trasa turystyczna.

16.02.2016 Krzemionki. Muzeum Archeologiczne. Podziemna trasa turystyczna.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pod koniec tego tygodnia, 5 lub 6 lipca, wyjaśni się czy neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego zostaną wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Od niedzieli trwa bowiem 43. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas 10-dniowych obrad przedstawiciele państw członkowskich podejmą ważne decyzje, związane z ochroną najistotniejszych na świecie dóbr kultury i przyrody, w tym Krzemionek.

Przypomnijmy, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, które opiekuje się Krzemionkami złożyło wniosek w tej sprawie na początku 2017 roku. Wniosek zatytułowany „Krzemionkowski region pradziejowego wydobycia krzemienia pasiastego” obejmuje: główne pole górnicze w Krzemionkach, dwa małe pola w Borowni i Koryciźnie oraz stałą osadę górników prehistorycznych w Gawrońcu w Ćmielowie. Wszystkie te obiekty położone są na terenie trzech gmin: Bodzechów, Ćmielów i Ożarów.

- Kompleks Krzemionek jest jednym z największych znanych ludzkości elementów przemysłowego dziedzictwa archeologicznego pradziejów. Jego unikatowość polega na czytelnym zachowaniu śladów prehistorycznej aktywności człowieka, skupionej na wydobyciu i przetwarzaniu krzemienia na ogromnym obszarze - czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polskę na sesji reprezentują przedstawiciele resortu kultury, a także Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Obecnie Polska ma 15 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO m.in. Stare Miasto w Warszawie, starówki w Krakowie i Toruniu oraz zamek krzyżacki w Malborku.

Reklama