Cytobus rusza w wakacyjną trasę

Data publikacji: 03.07.2019 14:50
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Cytobus

Cytobus
Fot. ŚCO

W wakacyjny objazd rusza cytobus, czyli mobilny gabinet położnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Jak informuje Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, z ŚCO, w dni powszednie, cytologię można wykonać oczywiście w szpitalu, natomiast w weekendy będzie to możliwe w cytobusie.

- Mamy świadomość, że wakacje, to czas wyjazdów na letni wypoczynek, ale też wzmożonej pracy w rolnictwie. Dlatego, ze względu na specyfikę naszego województwa zmieniamy harmonogram jazdy cytobusa, który pracował będzie głównie w weekendy. Będziemy starali się uczestniczyć we wszystkich piknikach i imprezach plenerowych, by jak najwięcej pań mogło wykonać sobie cytologię - dodaje Leszek Smorąg.

Jednocześnie, medyk przypomina, że z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku 25 - 59 lat, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy w ramach profilaktycznych badań.

- Cytologia jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym dla pacjentki. W ramach jednej wizyty, panie będą miały wykonane dwa badania: cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym, co jest gwarancją wysokiej jakości diagnostyki. Badanie trwa od 1,5 do 2 minut, a pozwala uniknąć zachorowania na raka szyjki macicy. Co roku na ten nowotwór zapada 3 tysiące kobiet, a połowa z nich umiera, ponieważ trafia za późno do szpitala - dodał Leszek Smorąg.

W czwartek, cytobus zaparkuje w Wąchocku przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Na pacjentki będzie czekał od godziny 10:00 do 16:00, a w niedzielę mobilny gabinet położnej ŚCO stacjonował będzie od 8:30 do 14:00 w Bodzentynie, na górnym rynku przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki.

Na badania należy się zarejestrować pod numerem telefonu: 609 99 00 33.

Tagi do tego wpisu
Reklama