ITD kontroluje. Wyniki przerażają

Data publikacji: 08.07.2019 12:20
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Mobilna Stacja Kontroli Pojazdów

Mobilna Stacja Kontroli Pojazdów
Miedziana Góra. 04.07.2019 / Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

34 dowody rejestracyjne zatrzymali świętokrzyscy Inspektorzy Transportu Drogowego podczas dwudniowej akcji. W czwartek funkcjonariusze z Katowic przywieźli do Kielc mobilną stację diagnostyczną, dzięki której możliwe było sprawdzenie stanu technicznego ciężarówek.

Łącznie sprawdzono 45 pojazdów, co oznacza, że tylko jedna trzecia z nich nadawała się do jazdy.

- Dane wskazują na to, że na drogach nie jest najlepiej - mówi Patryk Czuba, Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Kielcach.

- Nie ma większego problemu z samochodami, które są wykorzystywane w firmach zajmujących się transportem międzynarodowym. Częściej pojawia się on w przypadku przewoźników krajowych i lokalnych, gdzie zazwyczaj w taborze pojawiają się ciężarówki z poważnymi usterkami technicznymi. Naszym zadaniem jest kontrola takich pojazdów i eliminowanie ich z dróg. Robimy to dla bezpieczeństwa podróżujących - mówi inspektor Patryk Czuba.

W jednym z przypadków inspektorzy stwierdzili brak hamulców w naczepie i pęknięte tarcze hamulcowe z obydwu stron na przedniej osi ciągnika.

- Przy pełnym załadunku zestaw waży 40 ton, w związku z czym pojazd z tak poważnymi usterkami stwarza realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego - powiedział inspektor Patryk Czuba.

Do trwających dwa dni kontroli inspektorzy wykorzystywali nowoczesną mobilną stację diagnostyczną z Katowic. W Polsce są trzy takie urządzenia, ale w przyszłym roku wszystkie oddziały mają mieć je w swoim wyposażeniu. Kontrola trwa 15 minut. W tym czasie funkcjonariusze sprawdzają m.in. układy hamulcowy i kierowniczy.

Reklama