Turyści z całego kraju przybywają do Krzemionek

Data publikacji: 08.07.2019 14:27
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”
Sudół. 11.02.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego, jako pierwszy obiekt w naszym województwie, a szesnasty w Polsce, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzja zapadła w piątek podczas 43. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak podkreśla Kamil Kaptur, jeden z archeologów w Krzemionkach, wyjątkowość kopalni opiera się na kilku elementach. Przede wszystkim tworzy go kilka miejsc. W jego skład wchodzą, poza Krzemionkami, dwa pola w Borowni i Koryciznie oraz wzgórze Gawroniec w Ćmielowie. Cała powierzchnia pola górniczego oraz przestrzeń podziemna zostały doskonale zachowane. Trasa turystyczna to prawie pół kilometra, do tego wiele zachowanych przedmiotów świadczących o kunszcie naszych przodków.

Jak przewidują muzealnicy wpis na listę UNESCO wzmocni ruch turystyczny. Kiedy w tym gronie znalazły się kopalnie srebra z Tarnowskich Gór, zanotowano stuprocentowy wzrost liczby odwiedzających. Krzemionki wprawdzie nie mają takiego zaplecza infrastrukturalnego, ale już od momentu ogłoszenia decyzji osoby przyjeżdżające do Krzemionek mówią, że wybrali to miejsce ze względu na doniesienia medialne o wpisaniu na listę UNESCO.

W niedzielę pierwsi odwiedzający byli już o 6 rano, dziś turyści, z którymi rozmawiała reporterka Radia Kielce jednogłośnie potwierdzali, że przyjechali do Krzemionek ze względu na informację o dołączeniu do zabytków światowego dziedzictwa.

Małżeństwo z Cieszyna zmieniło plany, aby zwiedzić Krzemionki, podobną decyzję podjęła rodzina z Wielunia czy dwaj mężczyźni z Dębicy. Wszyscy podkreślali, że są w Krzemionkach po informacji o wpisie na listę UNESCO.

Beata Kobiałka, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum, zaznacza, że decyzji komitetu towarzyszyły ogromne emocje, a sukces to efekt pracy wielu osób, które od lat zabiegały o taką nobilitację kopalni. Przypomniała też, że Muzeum, obejmujące kopalnie krzemienia oraz pałac Wielopolskich w Częstocicach

W najbliższych dniach rozpocznie remont, który znacznie poprawi dostępność dla turystów.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama