Historyczny sukces kieleckiego teatru „Kubuś”

Data publikacji: 09.07.2019 15:45
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Finał 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej. Nagrodę odbiera Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora

Finał 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej. Nagrodę odbiera Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś".
Fot. TLiA "Kubuś"

Kielecki Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” zdobył dwie nagrody główne na jednym z najważniejszych konkursów teatralnych w kraju. W tegorocznym, prestiżowym, 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej laury zebrał spektakl „Pod adresem marzeń”, nawiązujący do lokalnej historii siedziby Teatru przy ulicy Dużej 9.

Konkurencja była duża. Do udziału w konkursie zgłoszonych zostało aż 130 spektakli z 81 teatrów z całego kraju. Były to głównie przedstawienia teatrów dramatycznych, adresowane do widzów dorosłych i takie też w większości znalazły się w finałowej dwunastce konkursu.

Jednak, jak podkreśla Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, w tym gronie znalazł się także lalkowy, familijny spektakl „Pod adresem marzeń” na podstawie tekstu Elżbiety Chowaniec. I to właśnie dla tej realizacji jury przyznało aż dwie nagrody główne: za scenografię dla Marka Zákosteleckiego (który też sztukę reżyserował), jak również za muzykę dla Martina Husovskiego.

- Chyba mogę powiedzieć, że jest to historyczny sukces naszego teatru. Pierwszy raz znaleźliśmy się w tak ścisłym finale. Mało tego, tak ważnych nagród nigdy nie otrzymaliśmy, więc przyznam, że jest to powód do dumy i cały teatr się z tego cieszy - zaznaczył dyrektor.

Ideą Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest popularyzacja współczesnego dramatu polskiego oraz wspomaganie i nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych. Wsparcie ma tu też charakter nie tylko prestiżowy, ale czysto praktyczny, gdyż nagrodzone teatry uzyskują częściowy zwrot kosztów produkcji docenionych spektakli.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Teatralny w Warszawie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama