PUP po kontroli. Będą zmiany organizacyjne

Data publikacji: 16.07.2019 13:47
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach

Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach
Fot. Radio Kielce

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach jest przerost zatrudnienia, a część pracowników zatrudniono wbrew przepisom - to wyniki kontroli przeprowadzonej w tej instytucji.

Do tych wniosków odniosła się była dyrektor urzędu Małgorzata S. Jak mówi pełniący obowiązki szefa urzędu Grzegorz Piwko, pani dyrektor utrzymuje, że większość argumentów podniesionych w trakcie kontroli da się obronić działaniami. Chodzi między innymi o ciągłe zwiększanie zatrudnienia wbrew tendencjom na rynku pracy polegającym na stopniowym zmniejszaniu się liczby bezrobotnych.

Małgorzata S. tłumaczy na przykład, że zwolnienie 7 pracowników ze służby przygotowawczej i wręczenie im umów na czas nieokreślony wynikało z tego, że wcześniej osoby te były związane z urzędem, na przykład odbywały w nim staż lub były zatrudnione na zastępstwo. Argumentacja byłej dyrektorki nie trafia do Grzegorza Piwko, który nadzorował kontrolę w instytucji.

- Skoro ustawa o pracownikach samorządowych mówi, że pierwsza umowa powinna być na czas określony, to nie powinniśmy od tego odstępować. Pozwala to dodatkowo sprawdzić pracowników. Jeśli sytuacja ta miała miejsce w gorącym okresie, jakim są wybory, budzi to dodatkowe wątpliwości - mówi Grzegorz Piwko.

Zatrudnienie pracowników wbrew przepisom na czas nieokreślony miało miejsce w październiku 2018 roku, czyli tuż przed wyborami samorządowymi. Przypomnijmy, że kontrola wykazała także wiele innych nieprawidłowości, choćby zbyt dużą liczbę osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych czy ogólny przerost zatrudnienia.

Teraz Powiatowy Urząd Pracy czekają zmiany. Jak informuje starosta kielecki Mirosław Gębski, najprawdopodobniej we wrześniu poznamy nowy schemat organizacyjny instytucji.

- Mamy zalecenia pokontrolne, a zadaniem Grzegorza Piwko, pełniącego obowiązki dyrektora PUP jest przygotowanie do końca sierpnia uproszczonej struktury organizacyjnej urzędu. Ma to na celu zredukowanie liczby kierowniczych stanowisk, które były w sposób sztuczny tworzone w urzędzie - mówi starosta.

Wiadomo już, że zmiany dotyczyć będą między innymi Centrum Aktywizacji Zawodowej, którego struktura jest najsilniej rozbudowana.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama