W Końskich najprawdopodobniej będą płacić więcej za odbiór odpadów

Data publikacji: 22.07.2011 08:56
Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

Mieszkańcy Końskich najprawdopodobniej wkrótce będą płacić więcej za odbiór odpadów. W mieście od 2009 roku obowiązuje tzw. podatek śmieciowy, który zobligował wszystkich do ponoszenia tego typu opłat, jednak obecna kwota jest zbyt niska - informuje Michał Cichocki, burmistrz Końskich.

Gmina Końskie jest jedną z nielicznych, w których udało się wprowadzić podatek śmieciowy. Lokalne referenda w innych miejscowościach zakończyły się niepowodzeniem. W efekcie wiele osób, choć we własnym zakresie powinno podpisać umowę na wywóz śmieci, nie zrobiło tego. Samorządy borykają się z dzikimi wysypiskami, a niektórzy podrzucają śmieci sąsiadom.

Romuald Kowaliński, wójt gminy Łączna liczy, że sytuacja znacznie się poprawi w przyszłym roku, kiedy o wysokości podatku śmieciowego mają decydować lokalne samorządy.

Z kolei w gminie Piekoszów za comiesięczny wywóz śmieci mieszkańcy płacą 10 zł od pojemnika. Już teraz wiadomo, że aby rozwiązać problem odpady trzeba będzie zbierać częściej, a więc po wprowadzeniu podatku śmieciowego opłaty w tej gminie wzrosną - powiedział wójt Piekoszowa Tadeusz Dąbrowa.

Gminy będą mogły negocjować warunki z firmami zajmującymi się wywozem odpadów, więc jeśli już opłaty wzrosną, nie powinny być to drastyczne podwyżki. Już teraz wiadomo, że lokalne samorządy planują zniżki dla tych, którzy będą segregować odpady.


Michał Michta
michal.michta@radio.kielce.pl

Reklama