Walka o czyste powietrze trwa

Data publikacji: 29.07.2019 18:03
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Bałtów. Konferencja dotycząca zmian w programie Czyste Powietrze

Bałtów. Konferencja dotycząca zmian w programie Czyste Powietrze
Bałtów. 29.07.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Od dziś wypełnianie wniosków o dofinansowanie wymiany źródła ciepła lub termomodernizację w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” będzie szybsze i prostsze. Kolejną zmianą jest możliwość utworzenia punktu przyjmowania wniosków w urzędach gmin, co obowiązuje od dziś w gminie Bałtów.

Prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Ryszard Gliwiński poinformował w Bałtowie, że zmiany są wprowadzane po to, aby jak największa liczba mieszkańców województwa mogła z programu skorzystać.

- Wniosek to będzie też umowa na udostępnienie środków. Rezygnujemy z niektórych wniosków, m.in. z weksli in blanco, które wzbudzały wątpliwości wielu beneficjentów. Od dziś nie będziemy go wymagać - mówi Ryszard Gliwiński.

Nowością jest także możliwość utworzenia przez urzędy gmin punktów przyjmowania wniosków. W naszym województwie już 9 samorządów zdecydowało się na ten krok. Wśród nich gmina Bałtów.

Jak informuje wójt Hubert Żądło, przeszkolony pracownik urzędu będzie obsługiwać beneficjentów, przyjmować wnioski. Jak podkreśla włodarz gminy, program cieszy się zainteresowaniem, każdego tygodnia przychodzą do niego mieszkańcy, którzy pytają o możliwość złożenia wniosku.

Od lewej Ryszard Gliwiński i Hubert ŻądłoBałtów. 29.07.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Dziś otwieramy punkt przyjmowania wniosków. Jest to korzyść dla naszych mieszkańców, bo dojazd z krańca gminy do Kielc to 100 kilometrów. Wnioski można składać u nas w gminie - mówi wójt Hubert Żądło. Jak dodaje Ryszard Gliwiński, świętokrzyski oddział funduszu będzie miał połączenie z gminami, aby te w imieniu beneficjentów mogły złożyć wniosek.

Senator Jarosław Rusiecki uważa, że świętokrzyski fundusz jest „awangardą w skali kraju” w udoskonalaniu programu. Zmiany są też sprawnie przeprowadzane. Przypomina, co w ramach dofinansowania można zrobić w swoim gospodarstwie domowym.

- Obywatele mogą wymienić piec, instalacje, termomodernizować budynek, czy też wymienić stolarkę okienną - informuje Jarosław Rusiecki.

Z kolei poseł Andrzej Kryj przypomina, ze głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza nie są duże elektrownie, które inwestują w nowoczesne filtry.

- Główne źródło zanieczyszczenia pochodzi z tych pieców, które mamy w domach. Tam, gdzie domy są opalane węglem, tam mamy do czynienia z ogromnym smogiem - informuje Andrzej Kryj.

Dotychczas fundusz podpisał umowy na 31 milionów złotych.

Od lewej: poseł Andrzej Kryj, Ryszard Gliwiński - prezes WFOŚiGW, Hubert Żądło - wójt Bałtowa, senator Jarosław RusieckiBałtów. 29.07.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama