Narodowe Czytanie.... przed kamerą

Data publikacji: 29.07.2019 20:57
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.09.2018 Ciekoty. Narodowe Czytanie. Przedwiośnie Stefana Żeromskiego

08.09.2018 Ciekoty. Narodowe Czytanie. Przedwiośnie Stefana Żeromskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zachęca do udziału w kolejnej akcji Narodowe Czytanie. Tym razem można wystąpić przed kamerą, w profesjonalnym studiu telewizyjnym.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta Polski od 2012 roku. W tym roku odbędzie się 7 września, ale Wojewódzki Dom Kultury już teraz zaprasza do udziału w tym wydarzeniu. Warto się zastanowić i przygotować. Trzeba też wybrać jedną z 8 nowel, które w tym roku będą czytane.

Jak wyjaśnia Marcin Janaszek z Wojewódzkiego Domu Kultury, nagrania będą się odbywały w dniach od 26 do 28 sierpnia, w studiu Platformy Informacji Kulturalnej, a upublicznione zostaną 7 września w mediach elektronicznych WDK-u.

- Chcielibyśmy, żeby w tym czytaniu w studiu telewizyjnym wzięli udział mieszkańcy miasta i regionu. Myślę, że to taka niepowtarzalna okazja żeby usiąść przed kamerą jak prezenter, spiker telewizyjny, poczuć specyfikę takiej pracy i samemu właśnie zaprezentować widzom wybrany fragment tekstu - podkreśla.

W akcji mogą wziąć osoby w różnym wieku. Więcej informacji na temat przedsięwzięcia można otrzymać dzwoniąc pod numer: (41)365-51-42.

W tym roku na ósme Narodowe Czytanie, będzie czytanych osiem nowel wskazanych przez parę prezydencką. Prezydent Andrzej Duda z małżonką wybrali następujące utwory: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…”, Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

Reklama