Przybywa miast w Świętokrzyskiem. Klimontów dołączy do ich grona

Data publikacji: 31.07.2019 13:37
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Klimontów

Klimontów
Klimontów. 31.07.2019 / Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Klimontów - to kolejna świętokrzyska miejscowość, która odzyska prawa miejskie. Jak informowaliśmy, premier Mateusz Morawiecki podpisa rozporządzenie w tej sprawie. Dokument wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku. Za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku Klimontowa przemawia między innymi miejski charakter i rynek w centrum miejscowości.

Marek Goździewski - wójt KlimontowaFot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

- Starania o przywrócenie praw miejskich trwały kilka lat. Ponad roku temu rozpoczęto konsultacje społeczne, w których mieszkańcy zdecydowanie opowiedzieli się za tym, aby Klimontów został miastem - powiedział wójt Marek Goździewski.

Jego zdaniem, zmiana statusu miejscowości to przede wszystkim prestiż.

- Pozostałe kwestie, np. lokalne podatki, czy wynagrodzenie dla radnych i burmistrza nie powinny ulec zmianie - dodał Marek Goździewski.

Przewodniczący Rady Gminy Robert Orłowski pozytywnie ocenia decyzję rządu, przywracającą prawa miejskie dla Klimontowa, ponieważ to oznacza większe możliwości rozwoju gospodarczego. Jego zdaniem, łatwiej będzie przyciągnąć inwestorów. Jako przykład podał Koprzywnicę, która w 2001 roku stała się miastem, a niedawno powstał tam jeden z największych zakładów przetwórstwa owoców w Polsce.

Klimontów był miastem w latach 1604-1869. Utracił ten status, carskim ukazem za pomoc powstańcom styczniowym.

Podobne wiadomości
Reklama