„Jedynka” KO wbrew historykom mówi o kolaboracji Brygady Świętokrzyskiej

Data publikacji: 07.08.2019 15:47
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Konferencja Bartłomieja Sienkiewicza z Koalicji Obywatelskiej

Konferencja Bartłomieja Sienkiewicza z Koalicji Obywatelskiej
Kielce. 07.08.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Bartłomiej Sienkiewicz, kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych, krytykuje decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o objęciu patronatem obchodów 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Powoływał się w Kielcach na list otwarty w tej sprawie, napisany przez sześć osób, dzieci oficerów Armii Krajowej.

Zdaniem Sienkiewicza, Brygada Świętokrzyska kolaborowała z hitlerowcami. Nie przekonują go odmienne opinie historyków i wyniki badań prowadzonych w tej sprawie.

- Jest paradoksem, że Brygada Świętokrzyska, która była pod patronatem komendanta radomskiego gestapo Paula Fuchsa, leczyła swoich rannych żołnierzy w niemieckich szpitalach, a także mordowała Polaków, których uważała za konkurencję, jest teraz w tej chwili zrównana z bohaterami AK walczącymi o wolność tej ziemi - mówi Bartłomiej Sienkiewicz.

Zupełnie innego zadania są historycy, którzy w audycji Radia Kielce, „Brygada Świętokrzyska – Stop Czarnej Legendzie” wyraźnie podkreślali, że Brygada Świętokrzyska NSZ nigdy nie podejmowała działań skierowanych przeciwko Polakom, nie można więc w żadnym wypadku zarzucić jej kolaboracji.

Leszek Bukowski, historyk Instytutu Pamięci Narodowej przyznaje, że do porozumienia Brygady Świętokrzyskiej z Niemcami rzeczywiście doszło, jednak jej członkowie nigdy nie zdradzili Polski.

- Brygada Świętokrzyska musiała podjąć bardzo trudną decyzję, jaką było odejście na zachód, by połączyć się z wojskami gen. Andersa. W konsekwencji, została włączona do amerykańskich sił okupacyjnych. Rzeczywiście dochodziło do tzw. taktycznych rozmów z poszczególnymi dowódcami Wehrmachtu, które stały się później zarzutem współpracy i kolaboracji z Niemcami. Narodowe Siły Zbrojne miały świadomość, że w momencie wkroczenia Sowietów, wszyscy zostaną wymordowani, tak się przecież działo i taki był powód tych działań taktycznych - podkreśla.

Marek Maciągowski, historyk z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach podkreśla z kolei, że porozumienie Brygady Świętokrzyskiej z Niemcami było dramatyczną decyzją, ale nie można odmówić jej racjonalności.

- Niemcy mieli nadzieję na to, że Brygada Świętokrzyska włączy się kiedyś do walki z Rosjanami. Żołnierze NSZ zostali za to zaprowiantowani, udzielono im opieki medycznej. Faktem jest jednak, że Brygada Świętokrzyska nigdy nie włączyła się do wspólnej z Niemcami walki przeciwko Rosjanom. Kolaboracji, czyli działania przeciwko własnemu narodowi, tego zamiaru z pewnością nie było - podkreśla historyk.

O tym, że Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych nie kolaborowała z Niemcami świadczy również, fakt, że jej członkowie zostali sprawdzeni przez amerykański wywiad przed wcieleniem w skład Armii Stanów Zjednoczonych.

W audycjach „Brygada Świętokrzyska – Stop Czarnej Legendzie”, prezentowanych na antenie Rada Kielce możemy posłuchać wypowiedzi historyków i żołnierza Brygady Świętokrzyskiej, którzy przedstawiają prawdziwy obraz tej formacji. Program będzie emitowany do piątku przed godziną 14.00.

Można je także odsłuchać na naszej stronie internetowej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama