Świętokrzyscy seniorzy coraz czujniejsi

Data publikacji: 12.08.2019 13:12
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Kielce. 30.05.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Jak wynika z policyjnych statystyk, coraz rzadziej dochodzi do wyłudzeń metodą „na wnuczka” i „na policjanta”.

Od początku roku seniorzy zostali oszukani 6 razy i stracili ponad 340 tysięcy złotych, z kolei w 2018 roku doszło do 46 wyłudzeń na kwotę ponad 2 milionów złotych.

Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że nadal jest grono oszustów, którzy czyhają na pieniądze seniorów.

- Z drugiej strony widać, że świadomość mieszkańców jest coraz większa. Praca profilaktyczna zaczyna przynosić owoce. Jako policjanci, zawsze kiedy możemy ostrzegamy, by nie dać się oszukać. Pomagają nam dziennikarze, którzy podejmują te tematy - powiedział Damian Janus.

Policja przestrzega, by zawsze zachować czujność, kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za funkcjonariusza, prokuratora lub sędziego i mówi, że chce zabezpieczyć przed oszustami nasze oszczędności. Podobnie jest w przypadku gdy ktoś informuje nas, że bliska nam osoba spowodowała wypadek i potrzebne są pieniądze na „polubowne załatwienie sprawy”.

- Jest jeden wspólny mianownik - zawsze chodzi o duże sumy pieniędzy, zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy złotych - dodaje Damian Janus.

Przypomnijmy, że do jednego z wyłudzeń doszło w maju w Kielcach. Wówczas z 75-letnią mieszkanką miasta skontaktował się fałszywy policjant, który wyłudził od niej ponad 103 tysiące złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama