Alert RCB. Czy reagujemy właściwie?

Data publikacji: 13.08.2019 18:41
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Alert pogodowy

Alert pogodowy
Fot.

"Alert pogodowy! Uwaga! Dziś przewidywane burze z gradem i lokalnie silny wiatr. Jeśli możesz zostań w domu". Co robimy po otrzymaniu takiego komunikatu?

Zapytane przez nas osoby mówiły, że zamykają okna i drzwi. Starają się zostać w domach tego dnia. Czy pamiętamy o wszystkich niezbędnych czynnościach? Jak mówi jedna z naszych rozmówczyń - często podczas burzy zdarza się, że zapomina o wyłączeniu sprzętów elektrycznych.

- Przyznaję, mam na koncie spalony piekarnik. Przed burzą zapomniałam wyłączyć urządzenie z kontaktu - twierdzi mieszkanka powiatu koneckiego.

- Dziś pół dnia nie miałem Internetu w pracy, zapomnieliśmy wyłączyć router - dodaje inny rozmówca.

- Do mnie częściej docierają SMSy z ostrzeżeniami niż burze - twierdzi kolejny.

Jak informuje Mariusz Czapelski, oficer prasowy koneckiej straży - częstą przyczyną interwencji strażaków po burzach jest pożar urządzeń elektrycznych, które nie zostały wyłączone z sieci.

- Najbardziej niebezpieczne są wyładowania atmosferyczne, które mogą powodować pożar lub uszkodzenie budynku, instalacji elektrycznej, sprzętów podłączonych do prądu. Należy pamiętać o usunięciu wtyczek od telewizora, komputera, innych sprzętów z gniazdek - dodaje.

W 2018 roku strażacy mieli 88 interwencji związanych z nawałnicami, huraganami i silnymi opadami atmosferycznymi w powiecie koneckim. W 2019 było takich zdarzeń już 90.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama