Patriotycznie i religijnie w Starachowicach

Data publikacji: 15.08.2019 11:47
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Starachowice. Obchody Święta Wojska Polskiego

Starachowice. Obchody Święta Wojska Polskiego
Starachowice. 15.08.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Uroczystości religijne i patriotyczne odbywają się w Starachowicach. Po mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny uczestnicy przemaszerowali przed Pomnik Niepodległości, gdzie zostały złożone kwiaty, odbył się także koncert piosenki patriotycznej.

Wśród uczestników są oficjalne delegacje z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele kombatantów, służb mundurowych i młodzieży. Jak podkreślał Józef Zarzycki, były żołnierz Batalionów Chłopskich, bardzo ważne jest przekazywanie wartości patriotycznych młodym ludziom. Dlatego cieszy obecność przedstawicieli szkół. Małgorzata Małek, wicedyrektor ZDZ z klasami mundurowymi, przypomniała, że szkoła od ubiegłego roku nosi imię Wojska Polskiego. Uczniowie są obecni podczas wszystkich uroczystości na terenie miasta. Nawet podczas wakacji w uroczystościach uczestniczy poczet sztandarowy.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś podkreślił, że 15 sierpnia to święto zarówno kościelne, jak i państwowe. W tym roku obchodzimy 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W polskiej tradycji te dwa święta się nakładają, co decyduje o szczególnym charakterze tego dnia. Do dziś niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, jak ważny był Cud nad Wisłą. Udało się powstrzymać zalew bolszewizmu na Europę i świat.

O godz. 13 na Placu pod Skałkami rozpocznie się piknik z udziałem grup rekonstrukcyjnych, będzie można poznać obozowisko z XIX wieku, zaplanowano strzelanie z broni czarnoprochowej, szpital polowy i grochówkę.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama