Trzysta sołectw wciąż bez komunikacji publicznej

Data publikacji: 16.08.2019 08:31 / Data aktualizacji: 16.08.2019 08:42
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Agata Wojtyszek  wojewoda świętokrzyski

Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski
Kielce. 16.08.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

25 świętokrzyskich samorządów złożyło prawie 80 wniosków o dofinansowanie nowych połączeń autobusowych.

- To początek nowego programu i mam nadzieję, że w kolejnym naborze tych wniosków będzie jeszcze więcej - powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Jak dodała w wielu przypadkach komunikacja zbiorowa dotrze do miejsc, gdzie autobusy nie jeździły od wielu lat. Ma to ogromne znaczenie dla mieszkańców, którzy dzięki temu będą mogli dotrzeć do większych ośrodków. Obecnie złożone wnioski są analizowane, a decyzja o dofinansowaniu połączeń zostanie ogłoszona w poniedziałek.

- Mam nadzieję że w kolejnych miesiącach samorządowcy przeanalizują swoje potrzeby i przygotują dokumenty do drugiego naboru. Jest jeszcze około 300 sołectw do których nie dociera komunikacja publiczna i rządowe pieniądze na dofinansowanie kursów mogą to zmienić - mówi wojewoda.

Autobusy powinny wyjechać na trasy 1 września.

Agata Wojtyszek odniosła się także do wypowiedzi polityków PSL, że rząd marginalizuje świętokrzyskie przeznaczając mało pieniędzy. Zauważyła, że za czasów PO-PSL, w latach 2011-2015, na remonty dróg lokalnych rząd przekazał 469 milionów złotych, tymczasem rząd Prawa i Sprawiedliwości wsparł samorządy kwotą 669 milionów złotych - to o 42 procent więcej. Te drogi są niezwykle istotne dla mieszkańców. To nie tylko wygoda w podróży, ale także większe bezpieczeństwo.

Olbrzymie pieniądze rząd przekazuje także samorządom na realizację programów socjalnych. W ramach programu Rodzina 500 plus - świętokrzyskie w ciągu trzech lat otrzymało 2 miliardy 535 milionów złotych. To olbrzymia kwota, która w skuteczny sposób wypłynęła na zmniejszenie ubóstwa.

Znaczące różnice w finansowaniu regionu są także w innych programach społecznych. Za czasów rządów PO-PSL na program Maluch przekazano 2 miliony złotych, za które utworzono 837 miejsc w żłobkach. Z kolei rząd Prawa i Sprawiedliwości przekazał na ten cel 25,5 miliona złotych tworząc tysiąc miejsc. W tym roku powstanie w żłobkach 414 miejsc.

Znaczne różnice są także w polityce senioralnej. Za czasów poprzedniej koalicji powstały 4 domy seniora, obecnie funkcjonuje 48 takich placówek.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama