Pospolite ruszenie na Kadzielnię! Cel: sobotnie porządki

Data publikacji: 17.08.2019 07:52 / Data aktualizacji: 17.08.2019 12:15
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sprzątanie Kadzielni

Sprzątanie Kadzielni
Kielce. 17.08.2019 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Ponad 20 osób odpowiedziało na zaproszenie nastolatków i o godzinie 10.00 ruszyło sprzątać kielecką Kadzielnię. Akcja jest inicjatywą młodych kielczan: Bartka Stachery i Mai Kwiatek. Jak mówią pomysłodawcy sobotnich porządków w kamieniołomie, to była potrzeba chwili, ale mają nadzieję, że to działanie będzie inspiracją dla innych.

- Siedzieliśmy raz ze znajomymi na skałce i stwierdziliśmy, że miło by było spotkać się w parę osób i posprzątać. Myśleliśmy, żeby takie przedsięwzięcia były regularnie. Jest dużo rezerwatów w Kielcach. Dlatego mamy nadzieję, że inne osoby pójdą w nasze ślady - mówili.

Maja i Bartek przyznali, że kiedy utworzyli wydarzenie na portalu społecznościowym pod hasłem „Sprzątanie rezerwatu przyrody Kadzielnia”, liczyli na odzew głównie znajomych. Tymczasem odpowiedziały też obce osoby.

Jedną z nich jest Elżbieta Czaja. Informację o akcji znalazła na facebooku. Wraz z mężem była pierwsza w miejscu zbiórki przy kieleckim skateparku. Przyniosła też z domu jednorazowe rękawiczki dla uczestników.

- Mieszkam niedaleko i często sama sprzątam śmieci. Najwięcej jest ich po meczu, albo po weekendzie. To jest makabra. Chcemy pomóc. Zobaczymy, co z tego wyjdzie - dodała.

Andrzej Płonka z kieleckiego Geoparku wyjaśnia, że Kadzielnia jest sprzątana codziennie, ale ciągle pojawiają się nowe śmieci.

- Tu przychodzi wiele osób. Są wprawdzie nowe kosze na śmieci, ale nie każdy chce z nich korzystać. No a skoro młodzi ludzie wpadli na taki pomysł, żeby sprzątać, to ich wspieramy - stwierdził.

Pracownik Geoparku dostarczył żółte worki z Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i zadbał o to, by po akcji zostały odebrane.

Do akcji włączył się też Świętokrzyski Klub Alpinistyczny. Jego członkowie Ania i Paweł zapowiedzieli, że dotrą w trudno dostępne miejsca.

- Chcemy zrobić rekonesans, gdzie jest najwięcej śmieci i tam zjechać. Posprzątać urwiska, ale też kominy jaskiniowe, takie ciasne miejsca w środku ściany, gdzie nikt się nie dostanie. Jak ludzie rzucają śmieci z góry, to one się tam zatrzymują i zanieczyszczają to miejsce - tłumaczyli.

Na apel odpowiedziała też „Tyrolka na Kadzielni”. Bartosz Świtek wyjaśnił, że nie mógł postąpić inaczej.

- Wspieramy akcję, bo chcemy żeby Kadzielnia wyglądała pięknie. A jest to piękne miejsce. Chcemy, żeby było też czyste - mówił.

Dla uczestników sprzątania ufundował 10 biletów zjazdu na tyrolce. Akcja ma potrwać do godziny 13.00.

Reklama