Ponad sześć dekad dbają o kulturę ludową

Data publikacji: 17.08.2019 19:00
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Rataje. 65-lecie Koła Gospodyń Wiejskich. Na zdjęciu Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski

Rataje. 65-lecie Koła Gospodyń Wiejskich. Na zdjęciu Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski
17.08.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

65 lat temu powstało Koło Gospodyń Wiejskich w Ratajach. Dziś obchodzono jubileusz. Ponad sześć dekad członkinie koła wspólnie pracują, spotykają się i dbają o kulturę ludową. Obecnie działa w kole 11 pań i dwóch panów. Jak mówi jego przewodnicząca Wiesława Adamczyk, członkowie KGW Rataje szczególną opieką otaczają kaplicę świętej Zofii.

- Jest to cenny zbytek, a pieniądze na jego remont zbieramy sprzedając ciasta na kiermaszach, podczas uroczystości parafialnych, staramy się też o zdobycie dofinansowania. W ostatnim czasie udało się poprawić ogrodzenie, a w planach jest remont zabytkowego ołtarza - dodaje.

Koło Gospodyń Wiejskich to także punkt integracyjny dla całej wsi. Panie organizują pikniki, spotkania świąteczne i okazjonalne. W tym roku udało im się pozyskać dotację dla kół gospodyń wiejskich. Dzięki niej zakupione zostały stroje ludowe dla mężczyzn działających w zespole Zośki oraz nowe sukienki dla wszystkich członkiń. Tym razem to proste ubrania nawiązujące kwiatowym nadrukiem do strojów ludowych.

Obecna na spotkaniu jubileuszowym wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreśliła, że rola kół gospodyń wiejskich dla lokalnych społeczności jest nieoceniona. Członkowie koła z Rataj udowadniają na szerokim polu działalności, że bezinteresownie dbają o swoją wieś i gminę. Zaangażowanie w tym roku udało się wesprzeć dotacją rządową, planowany jest udział w kolejnym rozdaniu środków.

- To podkreślenie roli grup i stowarzyszeń działających na rynku lokalnym i podniesienie ich wartości. Takie dotacje pozwalają rozszerzać działalność grup - powiedziała wojewoda Agata Wojtyszek.

Podczas uroczystości dwie członkinie dostały order Serca Matkom Wsi. Wręczyła je poseł Marzena Okła-Drewnowicz. Wraz z życzeniami dla jubilatów przekazała zaproszenie na wizytę w Sejmie.

Jubileusz działalności KGW Rataje był okazją do świętowania dla całej wsi. Częstowano tortem i zupą gulaszową. Później odbyło się ognisko i zabawa.

Reklama