Ostrowczanie chętnie poznają historię swojego miasta

Data publikacji: 17.08.2019 20:53
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Ostrowiec Świętokrzyski. Wieczorne zwiedzanie osiedla Kuźnia

Ostrowiec Świętokrzyski. Wieczorne zwiedzanie osiedla Kuźnia
17.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego coraz liczniej korzystają z propozycji wieczornych i nocnych spacerów organizowanych przez Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana. Dzisiaj wieczornym zwiedzaniem osiedla Kuźnia zainteresowanych było prawie 60 osób.

Jak mówią pora wydarzenia oraz ciekawe opowieści nie są bez znaczenia. Anna Skrok i Ewa Pasternak wybrały się na wieczorny spacer, aby poznać zakamarki i tajemnice swojego miasta.

- Już się doczekać nie mogłyśmy, bo to fajny czas, aby spędzić popołudnie. Ja o wielu rzeczach nie wiedziałam - przyznaje Anna Skrok.

Z kolei Ewa Pasternak dodaje, że ludzie jeżdżą do Gdańska i innych miast, aby poznawać historię, tymczasem nie znają ciekawych faktów z życia własnej miejscowości.

- Ciekawe, że o naszych okolicach nie wiemy za wiele, a mamy tu fajną historię - mówi Ewa Pasternak.

Prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego i historyk Monika Bryła-Mazurkiewicz, która oprowadza wieczorne wycieczki, mówi, że frekwencja zaskakuje, ale widzi powody zainteresowania lokalną historią.

- Nas na lekcjach historii, języka polskiego czy plastyki uczy się o wielkich postaciach, o wielkich pisarzach, królach, władcach, a za mało czasu poświęcamy tej naszej małej ojczyźnie, a ludzi to najbardziej interesuje - uważa Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Dodaje, że taka wiedza buduje poczucie dumy i wspólnoty.

Osiedle Kuźnia od 1924 roku znajduje się w granicach Ostrowca Świętokrzyskiego, ale wcześniej było osadą, która powstała w XVIII wieku. Miejsce to kryje w sobie wiele ciekawych historycznie zakamarków. To np. wille, które zostały wybudowane w międzywojniu i należały do ówczesnej elity miasta, np. notariusza Mieczysława Radwana czy znanego adwokata Andrzeja Ignatowskiego.

- Te wille do dziś cieszą nasze oczy. Mamy też zespół domków fińskich, które trafiły do nas z ziem zachodnich w połowie minionego wieku i one do dziś stoją. Wzbudzają zachwyt -   mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Kolejne wieczorne zwiedzanie 14 września. Powtórzony zostanie nocny spacer po Ostrowcu Świętokrzyskim.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama