43. rocznica śmierci księdza Kotlarza. Proces beatyfikacyjny już trwa

Data publikacji: 18.08.2019 13:28
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: IAR, Anna Orzeł
Grób księdza Romana Kotlarza w Koniemłotach

Grób księdza Romana Kotlarza w Koniemłotach
Koniemłoty. 18.08.2018 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Koniemłoty w powiecie staszowskim uczciły pochodzącego z tej miejscowości księdza Romana Kotlarza. Duchowny był nieformalnym kapelanem protestujących radomskich robotników w czerwcu 1976 roku. Pobity przez „nieznanych sprawców” zmarł w szpitalu. Dziś mijają 43 lata od śmierci księdza Romana Kotlarza.

Duchowny wciąż jest obecny w pamięci mieszkańców Radomia, którzy postawili mu pomnik, a jego imieniem nazwali jedno z rond. Tomasz Świtka, były parafianin księdza Kotlarza wspomina, że kapłan był postacią nietuzinkową. Z jednej strony niezwykle empatyczny, rozumiejący ludzi i ich słabości, a z drugiej - surowy i konsekwentnie przestrzegający zasad.

Duchowny pracował w Pelagowie, jednej z podradomskich miejscowości. Znany był z wielkiego zaangażowania w życie parafian. Organizował czas najmłodszym, wspierał dorosłych, pomagał walczącym z systemem. Brutalnie pobity przez nieznanych sprawców, zmarł w szpitalu w sierpniu 1976 roku. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny księdza Kotlarza.

- Trybunał Beatyfikacyjny musi dokładnie poznać życie i działalność duchownego - tłumaczy postulator, ksiądz prałat Edward Poniewierski, kanclerz kurii. - To są żmudne i trwające wiele godzin przesłuchania. Odpowiedzi świadków muszą rozwiać i wyjaśnić wszelkie wątpliwości, o ile takie się pojawią. W sumie przygotowano około stu pytań. Zgodnie z planem przed Trybunałem Beatyfikacyjnym stawi się ponad sto osób, ale lista nie jest zamknięta. Przybywa ludzi, którzy przysyłają swoje świadectwa i są gotowi zeznawać. Wszystko to potrwa jeszcze kilka miesięcy - dodaje ksiądz Edward Poniewierski.

Tradycyjnie uroczystości rocznicowe odbywają się także w Koniemłotach, rodzinnej miejscowości księdza Romana Kotlarza.

Reklama