Rolnicy z gminy Kunów nie narzekają, mimo mniejszych plonów

Data publikacji: 18.08.2019 16:32
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kunów. Dożynki gminne

Kunów. Dożynki gminne
Kunów. 18.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W Kunowie trwają gminne dożynki. Rozpoczęła je msza święta w kościele parafialnym św. Władysława. Następnie uroczystości przeniosły się na stadion miejski. Tam tradycyjnie pojawiły się wieńce dożynkowe, a także koła gospodyń wiejskich, które prezentują przysmaki oraz ludowe piosenki.

Rolnicy - jak sami twierdzili - nie mieli łatwego roku. Najpierw była susza, potem ulewy, gdzieniegdzie gradobicia. Jednak gospodarze z gminy Kunów nie narzekają i mówią, że mogło być gorzej. Starościna dożynek Marta Jedlikowska mówi, że w jej gospodarstwie truskawek było o połowę mniej, mniejsze zbiory odnotowuje także w malinach. Spadła także jakość owoców. Z kolei starosta Szymon Orczyk zauważa mniejsze plony w zbożach.

- Zboża jare słabe plony. Sądzę, że około 60 procent mniej, zboża ozime około 80 procent - podkreśla Szymon Orczyk.

Burmistrz Kunowa Lech Łodej cieszy się, że żniwa są skończone, jednak rolnik nie ma urlopu.

- Rok udany, nie jest to może rewelacja, ale rolnicy są usatysfakcjonowani. Teraz rolnicy odpoczywają od żniw, ale są zwierzęta, nad którymi trzeba cały czas czuwać, dokarmiać - mówi Lech Łodej.

Doroczne święto plonów to czas bardzo ważny dla rolników. Podczas dożynek widać w jaki sposób kultywowana jest tradycja związana z wieńcami, ich ośpiewywaniem, dzieleniem się chlebem. Senator Jarosław Rusiecki podkreśla, że to piękna polska tradycja, którą rząd Prawa i Sprawiedliwości szanuje.

- Źródło naszych wartości i dlatego dokładamy starań, aby zapewnić odpowiednie wsparcie rolnikom, ułatwiamy też to, aby produkty od rolnika dotarły do szerszego społeczeństwa - informuje Jarosław Rusiecki.

Z kolei poseł Andrzej Kryj podkreśla, że czas żniw wiąże się z ciężką pracą. Wspomina czasy, kiedy jeździł na wieś pomagać w zebraniu plonów, ponieważ podczas żniw każde ręce do pomocy są mile widziane.

- Na wsi mieszkali dziadkowie, a ja tej pracy się nie boję. Jak trzeba było, zakasywałem rękawy i szuflowałem zboże, wiałem to zboże, bo tak się na wsi mówi - dodaje Andrzej Kryj.

Parlamentarzysta dodaje także, że praca na roli uczy pokory i pokazuje jak bezsilny jest człowiek wobec żywiołów i pogody. Dodaje, że rolnictwo przez wiele lat było zaniedbywane, jednak teraz powstają kolejne programy, które mają tę dziedzinę wspierać.

Gwiazdą kunowskiego święta plonów będą Czarno-Czarni. Zespół wystąpi około godziny 19:00.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama