Nowy system i nowe uprawnienia dla czytelników

Data publikacji: 19.08.2019 19:19
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Samodzielna rezerwacja książek, czy przedłużanie daty zwrotu - to tylko wybrane możliwości, jakie będą mieli czytelnicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach. Od wtorku 20 sierpnia w książnicy zacznie działać nowy system informatyczny, dający jego użytkownikom nowe uprawnienia.

W związku z wdrożeniem nowego programu, biblioteka wojewódzka musiała na kilka dni zamknąć swoje podwoje dla czytelników, ale - jak zapewnia Jadwiga Zielińska, główny bibliotekarz - było to konieczne. W zamian użytkownicy otrzymają liczne przywileje.

- Mogą monitorować stan konta bibliotecznego. Będą otrzymywać przypomnienia, że zbliża się termin zwrotu, albo że został on przekroczony. Najważniejsze, że z własnego komputera będą mogli rezerwować egzemplarze praktycznie z całości zbiorów, oprócz tych, które są w wolnym dostępie. Będą mogli rezerwować także te pozycje, które są wypożyczone i jeśli czytelnik, który daną pozycję wcześniej wypożyczył, zwróci ją, informacja o tym od razu dotrze do osoby, która ją zarezerwowała - wyjaśnia.

Michał Wawro, specjalista do spraw systemów informatycznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej dodaje, że czytelnik zyska większą samodzielność.

- Taką nową funkcją, która się pojawi, poza rezerwacją, jest możliwość samodzielnego przedłużania wypożyczenia, czyli czytelnik będzie mógł z domu, po zalogowaniu się, przedłużyć na kolejny okres wypożyczoną przez siebie pozycję, oczywiście zgodnie z regulaminem, jeśli nie będzie ona zamówiona przez kolejną osobę. Dotychczas czytelnik musiał się pojawić w bibliotece lub zadzwonić. Będzie też możliwe zapisywanie wyników wyszukiwania, aby później je wykorzystać, albo wysyłać je do innych aplikacji w smartfonie czy w tablecie - wymienia.

Na razie wszystkie powiadomienia będą przychodziły drogą elektroniczną, na maila, ale system daje też możliwość, żeby później uruchomić bramkę SMS. W przyszłości też użytkownicy systemu będą mogli składać zamówienia książek do zakupu.

Aby skorzystać z nowego oprogramowania dotychczasowi użytkownicy będą musieli aktywować swoje konta. Jeśli tego nie zrobią, będą mogli tylko wyszukiwać materiały w katalogu. Aktywację można zrobić, przychodząc do biblioteki. Jadwiga Zielińska prosi o wyrozumiałość.

- Nie ukrywam, że także my, pracownicy, będziemy się uczyć tego systemu, bo różni się on od poprzedniego, więc będziemy prosić czytelników o cierpliwość - podkreśla.

Systemem informatycznym Alma, który został wdrożony w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, posługują się tylko cztery książnice w Polsce. Oprócz kieleckiej także Biblioteka Narodowa, Biblioteka Jagiellońska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie. Na świecie korzysta z niego prawie sześć tysięcy bibliotek, głównie akademickich. Program jest stale rozwijany i aktualizowany.

Reklama