Nowe linie autobusowe w powiecie opatowskim obsłuży specjalny zakład

Data publikacji: 19.08.2019 20:44
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Opatów. Sesja Rady Powiatu

Opatów. Sesja Rady Powiatu
Opatów. 19.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Powiatowy Zakład Transportu powstanie w Opatowie. Radni podczas sesji wyrazili zgodę na utworzenie przez starostwo takiej jednostki budżetowej. Zakład będzie obsługiwać kursy autobusowe, które powstaną w ramach rządowego funduszu rozwoju przewozów o charakterze użyteczności publicznej.

- Utworzenie Powiatowego Zakładu Transportu jest projektem pilotażowym, który ma wybadać, jakie są rzeczywiście potrzeby mieszkańców - wyjaśnia Małgorzata Jalowska, wicestarosta opatowski.

Zatrudniony będzie kierowca, który od 1 września będzie obsługiwał sześć nowo utworzonych linii autobusowych. Główna, od poniedziałku do piątku, będzie dowozić młodzież z Sadowia do szkół. Kolejne linie nie będą codzienne obsługiwane, a raz w tygodniu, aby osoby nieposiadające samochodu mogły jednego dnia wybrać się poza miejsce zamieszkania, a za kilka godzin do niego wrócić.

- Na początek organizujemy jednego busa i jednego kierowcę - informuje Małgorzata Jalowska.

Zastrzeżenia do powołania jednostki budżetowej miało dwóch radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego: Bogusław Włodarczyk i Zbigniew Wołcerz. Zdaniem Bogusława Włodarczyka - utworzenie jednostki zatrudniającej jednego kierowcę, kierownika i księgową, to marnotrawienie pieniędzy, ponieważ transport publiczny samorządom nigdy się nie opłacał.

Z kolei Zbigniew Wołcerz zwrócił uwagę, że rządowe dofinansowanie nie wynosi wiele, bo ponad 11 tysięcy złotych do końca roku, dlatego powołanie zakładu tylko z powodu otrzymania dofinansowania uznał za parodię.

Małgorzata Jalowska odpowiada, że zaproponowany kształt zakładu, to dopiero początek likwidacji tzw. białych plam komunikacyjnych w powiecie. Instytucja będzie też miejscem pracy, które być może będzie się rozrastać.

- Tworzymy zakład budżetowy, aby rozwijać nasz powiat i kolejne miejsca pracy. Realizujemy zadania publiczne i przy okazji dajemy zatrudnienie - twierdzi wicestarosta. Dodaje, że dzięki linii do Sadowia powiat zyska dodatkowe subwencje na uczniów, którzy do tej pory z powodu słabej komunikacji z Opatowem wybierali szkoły w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Po sesji zarząd powiatu powołał kierownika Powiatowego Zakładu Transportu. Za tydzień pracę na tym stanowisku na pół etatu rozpocznie Aneta Waszczyk-Radosz, dotychczas pracująca w Zarządzie Dróg Powiatowych, a także w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama