Festiwal głosów Bella Voce w Busku dobiegł końca

Data publikacji: 20.08.2019 07:09
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Busko. Międzynarodowy Konkurs Wokalny Bella Voce. Wiktor Jankowski – laureat pierwszej nagrody

Busko. Międzynarodowy Konkurs Wokalny Bella Voce. Wiktor Jankowski – laureat pierwszej nagrody
19.08.2019 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

28-letni baryton, Wiktor Jankowski zdobył pierwszą nagrodę podczas organizowanego po raz trzeci Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Bella Voce. W tegorocznej edycji wydarzenia startowało aż 55 wokalistów. Koncert wieńczący to wydarzenie odbył się w poniedziałkowy wieczór w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Przesłuchania konkursowe miały miejsce w ten weekend w Busku. Artyści występowali przed profesjonalnym jury, pod przewodnictwem tenora, profesora śpiewu i kierownika Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku, Piotra Kusiewicza.

- Mam przyjemność być za każdym razem w jury i stwierdzam, że każdego roku są coraz większe niespodzianki. Przyjeżdża coraz więcej osób, młodych śpiewaków, ale nie tylko takich, którzy dopiero zaczynają śpiewanie, ale również tych doświadczonych, którzy już mają swoje pierwsze sukcesy na scenach operowych w Polsce i za granicą. To o czymś świadczy. Obserwuję różne konkursy w Polsce, często jestem zapraszany do jury i mogę powiedzieć, że rzadko się zdarza taki festiwal głosów - podkreślił.

Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach. W pierwszej startowali uczniowie średnich szkół muzycznych, którzy dopiero uczą się śpiewania. Tu pierwsze miejsce zdobył Jan Cieplik, a trzecie - Gabriela Stolińska. Drugiego nie przyznano.

Największe emocje wzbudziła jednak druga kategoria. Tu znaleźli się studenci, absolwenci, a także młodzi artyści, do 35 roku życia, którzy mają już na swoim koncie występy na polskich i zagranicznych scenach muzycznych. Wysoki poziom artystyczny przełożył się na miejsca ex aequo.

Pierwszą nagrodę zdobył Wiktor Janowski, pochodzący ze Lwowa, ale mający polskie korzenie 28-latek. Jak się okazało, nie tylko zdolny wokalista, ale człowiek wielu talentów. Uczył się grać na trąbce i na gitarze, skończył szkołę plastyczną, a także studia budowlane - jest magistrem inżynierem budownictwa. Na Ukrainie dał się poznać, jako muzyk rockowy, gitarzysta, wokalista, autor tekstów i muzyki. W październiku zacznie studia wokalne w Akademii Muzycznej w Katowicach. Przyznał, że liczył na wygraną.

- Spodziewałem się, bo uczyłem się śpiewu najpierw na Ukrainie, potem we Włoszech. Ale tu jest naprawdę taki wielki skarb, jakim jest Roma Owsińska, i także u niej się uczyłem - powiedział.

Publiczność nagrodziła jego występ owacją na stojąco i prośbą o bis.

Pierwszą nagrodę otrzymała też Aleksandra Olczyk, ale zrezygnowała z tej nagrody. Na scenie powiedziała, że nie zgadza się z werdyktem jurorów, ale pytana o szczegóły tej decyzji, odmówiła wyjaśnień.

Drugą nagrodę zdobyli Nikhil Goyal z Indii i Mingyi Wang z Chin, a trzecią - Sławomir Naborczyk i Wiktor Michał Kowalski.

Były też wyróżnienia, które otrzymali: Michał Bączyk, Artur Rożek, Sylwia Salamońska - wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu współczesnego polskiego kompozytora, Chaoran Zuo - nagroda imienia maestro Jana Kusiewicza za Arię Stefana z Opery Straszny Dwór oraz Yana Hudzovska - nagroda imienia maestry Haliny Mickiewiczówny.

Roma Owsińska, pomysłodawczyni i organizatorka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Bella Voce podsumowując tę edycję wydarzenia, podkreślała, że tegoroczny wysoki poziom to dobry prognostyk na przyszłość.

- Uważam, że był szalenie wysoki poziom. Sami państwo słyszeli, jakie piękne glosy, duże wolumeny, pięknie śpiewający, doświadczeni, z wielką liryką, z wielkim sercem. Myślę, że w przyszłym roku w Busku będzie jeszcze lepiej - zaznaczyła.

Występy wokalistów oglądała wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek. Przyznała, że ucieszył ją sukces Wiktora Kowalskiego, który na co dzień jest jej doradcą, ale z uznaniem mówiła też o innych młodych artystach.

- Pani Roma Owsińska stworzyła wydarzenie na ogromną skalę, skalę międzynarodową. Dzisiaj miałam przyjemność wysłuchać wspaniałych głosów młodych ludzi. Jedni są na starcie swojej artystycznej drogi, drudzy już coś w życiu osiągnęli, ale to wydarzenie gromadzi ich tutaj i pozwala rozwijać ich talenty, a nam przeżywać taką piękną ucztę duchową - zaznaczyła.

Konkurs poprzedziły warsztaty, które także odbywały się w Busku-Zdroju. Wokaliści przebywali w tym mieście od 7 sierpnia.

Reklama