Bajkowe lato z Radiem Kielce. Niemcy

Data publikacji: 22.08.2019 06:25 / Data aktualizacji: 26.08.2019 07:24
Autor: Stanisław Blinstrub , Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Alsfeld. Dom Bajek. Monika Miller i Stanisław Blinstrub

Alsfeld. Dom Bajek. Monika Miller i Stanisław Blinstrub
21.08.2019 / Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Bracia Grimm to już ostatni bohaterowie Bajkowego Lata z Radiem Kielce. Monika Miller i Stanisław Blinstrub odwiedzali miejsca z wiązane z Wilhelmem i Jacobem, którzy od pokoleń przez swoje opowieści wpływają na wychowanie najmłodszych.

Czy krasnoludki żyły naprawdę? Okazuje się, że tak. Byli to chłopcy, którzy pracowali w niemieckich kopalniach. Przez to, że nieodpowiednio się odżywali i mało przebywali na słońcu, bardzo szybko się starzeli, jednak ich wzrost zawsze pozostawał ten sam.

Ich historię spisali właśnie Bracia Grimm. W opowieści zestawili ją z prawdziwą postacią Królewny Śnieżki. Jej pierwowzorem była Margaretha von Waldec, córka hrabiego Filipa IV Waldeck-Wildungen i jego pierwszej żony Małgorzaty Ostfriesland. Jej historia nie była szczęśliwa. Jej mama zmarła przy porodzie, a ona sama prawdopodobnie została otruta.

Wszyscy, którzy lubią opowieści Braci Grimm, a szczególnie Królewnę Śnieżkę, powinni zajrzeć do miasteczka Bergfreiheit w Niemczech. Znajduje się tam dom, w którym według legend mieszkali górnicy, będący pierwowzorem znanych z baśni siedmiu krasnoludków.

Z Bergfreiheit warto pojechać do miasteczka Hameln. To właśnie tutaj przed wiekami, można było usłyszeć muzykę znanego Flecisty. Na jego cześć całe miasto przystrojone jest szczurami. Można je zobaczyć na kostce brukowej, budynkach, a nawet na przyulicznych znakach.

Hameln. Panorama Miasta23.08.2019 / Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Z kolei w czwartek nasi dziennikarze odwiedzili niemieckie miasta Kassel i Alsfeld.

Kassel to bajkowe miasto otoczone wzgórzami i mnóstwem zieleni. Jest to największe miasto na liczącym 600 kilometrów Baśniowym Szlaku Braci Grimm. W tym miejscu pisarze spędzili sporą część swojego życia.

Będąc w tym rejonie, warto odwiedzić Muzeum GRIMMWELT. To gratka dla młodszych, a także starszych turystów. Interaktywne plansze przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającej osobie. Obok budynku znajduje się wiele punktów widokowych, z których można podziwiać niesamowitą panoramę miasta. Jest tam także park z neogotyckim pawilonem, stylizowanym na ruiny zamku rycerskiego z fosami i zwodzonym mostem.

Drugim miastem, które odwiedzili nasi dziennikarze jest Alsfeld. To właśnie tam znajduje się Dom Bajek, poświęcony twórczości Braci Grimm. W kilku pokojach usytuowano wystawy, związane ze znanymi opowieściami. W jednym możemy spojrzeć w oczy strasznemu wilkowi, a w innym posiedzieć przy stole z siedmioma krasnoludkami. Chętni mogą wejść na ostatnie piętro, gdzie znajduje się wystawa starych domków dla lalek. Najstarszy z nich pochodzi z XIX wieku.

Alsfeld to bajkowe miasto. Wokół Rynku znajdują się domy wybudowane w XVII wieku. Nad nimi króluje gotycka świątynia i przepiękny ratusz z kamiennymi podcieniami. Turyści muszą pamiętać jednak, że nie we wszystkich sklepach i restauracjach można płacić kartą. Przed wyjazdem warto wymienić kilka złotych na euro, aby nie być narażonym na nieprzyjemną sytuację.

Tagi do tego wpisu
Reklama