Kielczanie podarowali bezcenny lek

Data publikacji: 22.08.2019 07:52 / Data aktualizacji: 22.08.2019 13:25
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie

 
Kielce. 22.08.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Mieszkańcy Kielc mogli dziś honorowo oddać krew w centrum Kielc. Mobilny punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stacjonował na mostku nad Silnicą.

Jedną z pierwszych osób, która się zgłosiła był Damian Król. Jak powiedział, krew regularnie oddaje już od kilku lat.

- Dziś mam akurat dzień wolny i załatwiam kilka spraw w centrum, a gdy zobaczyłem krwiobus, postanowiłem wesprzeć akcję. Staram się pomagać innym, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy ja kiedyś nie będę tej pomocy potrzebował - dodał Damian Król.

Mobilny punkt poboru krwi na mostku nad SilnicąKielce. 22.08.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Krew chciała oddać także Katarzyna Banasik, która honorowym dawcą krwi jest od 14 lat o dotychczas oddała już prawie 7 litrów tego leku.

- Dzisiaj chciałam oddać krew spontanicznie, ponieważ zobaczyłam na ulicy autobus centrum krwiodawstwa. Okazało się jednak, że przez najbliższy miesiąc jest to niemożliwe, ponieważ ostatnio byłam na urlopie w Stanach Zjednoczonych, a to jest kraj pewnego ryzyka. W związku z tym dziś zostałam zdyskwalifikowana, ale krew na pewno będą oddawać nadal - dodała Katarzyna Banasik. 

Krew może oddać każda zdrowa i pełnoletnia osoba, która w ciągu ostatnich sześciu miesiącach nie miała wykonywanego zabiegu operacyjnego, przekłuwania ciała, czy akupunktury.

Obecnie niedobory krwi występują w każdej grupie, poza AB Rh dodatnią.

Reklama