Niebezpieczeństwo czyha w Internecie

Data publikacji: 22.08.2019 15:31
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Briefing prasowy wojewody oraz wiceministra cyfryzacji. Na zdjęciu od lewej Kazimierz Mądzik  świętokrzyski kurator oświaty Adam Andruszewicz  wiceminister cyfryzacji Agata Wojtyszek  wojewoda świętokrzyski

Briefing prasowy wojewody oraz wiceministra cyfryzacji. Na zdjęciu (od lewej): Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty, Adam Andruszewicz – wiceminister cyfryzacji, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski
Kielce. 22.08.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przestrzega dzieci i ich rodziców przed niebezpiecznymi zachowaniami w Internecie. Wiceszef resortu - Adam Andruszkiewicz rozmawiał na ten temat z młodzieżą w Kielcach. Przedstawił wyniki najnowszych badań Instytutu Badawczego NASK, wedle których zagrożenia w sieci nasilają się. Młodzi ludzie korzystają z Internetu coraz intensywniej, co wykorzystują cyberprzestępcy.

Nasila się na przykład zjawisko patostreamingu, czyli oglądania na żywo w Internecie patologicznych zachowań, takich jak libacje alkoholowe, przemoc domowa czy wulgaryzmy. Dziś obserwuje je już ponad 20 procent dzieci i nastolatków.

Przeciwdziałanie niebezpieczeństwom w sieci ma opierać się przede wszystkim na profilaktyce - zaznacza Adam Anduszkiewicz.

- Mówimy o tym, że w Internecie występują zjawiska pedofilskie, przemoc, nienawiść, oszustwa. Chcemy pracować nad tym, by młodzież nie udostępniała swoich danych osobowych, loginów, haseł na platformach społecznościowych. By pamiętała o tym, że zdjęcia wrzucone do sieci zostają tam na zawsze, dlatego warto przemyśleć, które z nich się publikuje - podkreśla.

Wojewoda Agata Wojtyszek przyznała, że nadchodzący rok szkolny to idealny moment, by uwrażliwić młodzież i rodziców na zagrożenia.

- Naszym celem jest edukowanie dzieci, młodzieży, ale też rodziców i nauczycieli. Dziś spotykamy się z młodzieżą, by pokazać, jaka jest ważna rola młodych ludzi w internecie. Sieć może wiele dać, ale też przynieść przykre konsekwencje, jeśli korzysta się z niej w niewłaściwy sposób - mówi.

Wicemarszałek Renata Janik przyznaje, że samorząd województwa przygotowuje dziewiątą edycję projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”. To cykl spotkań młodzieży z ekspertami, w tym z policją, podczas których omawiane są niebezpieczeństwa w sieci.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty zwraca uwagę na to, że edukacja dotycząca właściwego korzystania z internetu jest niezwykle ważna, by zapobiegać tragicznym wydarzeniom, jak np. samobójstwa. Ich powodem coraz częściej bywa nękanie w sieci.

Zasępca komendanta wojewódzkiego policji - Artur Bielecki podkreśla, że policjanci prowadzą spotkania profilaktyczne od 2011 roku. Biorą w nich udział nie tylko młodzi ludzie, ale też dorośli, w tym seniorzy. W jego opinii, w ochronie dzieci przed zagrożeniami, niezwykle ważna jest integracja służb, władz rządowych i samorządowych, a także rodziców.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama