Żołnierze pamiętają o swoim patronie

Data publikacji: 22.08.2019 17:58
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wykus. Wojska Obrony Terytorialnej podczas uroczystości z okazji 110 rocznicy urodzin patrona Eugeniusza Kaszyńskiego Nurta

Wykus. Wojska Obrony Terytorialnej podczas uroczystości z okazji 110 rocznicy urodzin patrona Eugeniusza Kaszyńskiego Nurta
Wykus. 22.08.2019 / Fot. Anna Głąb / Renata Mycio / WOT

110 lat temu urodził się Eugeniusz Gedymin Kaszyński, pseudonim „Nurt". Żołnierz, cichociemny, walczył u boku Jana Piwnika Ponurego w świętokrzyskich zgrupowaniach Armii Krajowej. Od ubiegłego roku jest patronem 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze WOT-u uczcili pamięć swojego patrona podczas uroczystości na Wykusie. Tam właśnie, na leśnej polanie pochowany został „Nurt".

Pułkownik Artur Barański, dowódca świętokrzyskiej brygady WOT, zaznaczył, że jego podwładni przygotowywali się do rocznicy. Otoczenie pomnika zostało uporządkowane, a podczas spotkania na Wykusie żołnierze oddali honory „Nurtowi".

Eugeniusz Kaszyński urodził się 22 sierpnia 1909 roku w Łodzi. Ukończył szkołę wojskową w Biedrusku koło Poznania. Podczas II wojny światowej walczył we Francji i Anglii. Jako cichociemny został zrzucony do Polski w 1942 roku. Był zastępcą komendanta Jana Piwnika Ponurego, a później sam kierował Zgrupowaniami Partyzanckimi w Górach Świętokrzyskich. Po wojnie przebywał w Wielkiej Brytanii, zmarł w 1976 roku. Jego prochy zostały sprowadzone do kraju i pochowane na polanie Wykus koło Wąchocka.

Decyzją ministra obrony narodowej od lutego 2018 roku imię Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta" nosi Świętokrzyska Brygada WOT.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama