Młodzi aktorzy na warsztatach. Premiera w sobotę

Data publikacji: 23.08.2019 06:21
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Próby stolikowe do czytania sztuki Malala

Próby stolikowe do czytania sztuki "Malala"
Kielce. 22.08.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach trwają próby stolikowe do czytania sztuki pod tytułem „Malala. Dziewczyna z kulą w głowie”. To jeden z elementów V Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! Art!

W warsztatach bierze udział kilkanaścioro młodych ludzi. Nad pracą młodzieży czuwa Robert Drobniuch, dyrektor „Kubusia”, który wyjaśnia, że jest to dla niej szansa na poznanie warsztatu pracy aktora, ale nie tylko.

- Samo czytanie sztuki jest bardzo interesującą formą, ponieważ jego głównym celem jest prezentacja tekstu. Nie zawsze mamy takie możliwości, żeby oryginalne czy nowe teksty inscenizować, czy tworzyć pełnowartościowe spektakle, więc taka forma czytanych sztuk jest możliwością jej poznania, ale też może przyczynkiem do tego, by w przyszłości też taką sztukę stworzyć - mówi.

Młodzi artyści mierzą się ze sztuką Elżbiety Chowaniec, zatytułowaną „Malala. Dziewczyna z kulą w głowie”.

- Jest to sztuka, którą jeszcze w zeszłym roku realizowałem w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Przejmująca, mocna historia, ponieważ dotyczy żyjącej bohaterki - Malali, która niedawno odebrała Nagrodę Nobla, i która cale młode życie poświęciła pracy na rzecz dziewczyn w krajach muzułmańskich, zwłaszcza afrykańskich, by miały dostęp do edukacji - tłumaczy.

Malala pochodzi z doliny Swat w Pakistanie. Za to, że głośno mówiła o potrzebie wolności i niezależności bez względu na płeć, została postrzelona przez talibów.

Wśród uczestników zajęć jest 16-letni Kamil Durlik, który zdradził, że na warsztaty przyszedł, ponieważ aktorstwo to jego pasja.

- Bardzo lubię chodzić do teatru i wpadłem na taki pomysł, by samemu móc uczestniczyć w zacięciach teatralnych, rozwijać swoją pasję. Znalazłem informację o festiwalu Hurra! Art! Od razu pomyślałem, że to jest coś dla mnie, i że mogę w tym wziąć udział - powiedział.

Kamil przyznał, że sztuka, a zwłaszcza jej bohaterka zrobiła na nim wrażenie.

- Podziwiam ją, ponieważ ta młoda dziewczyna sprzeciwiła się prawu w swoim kraju, bo uważała, że jest ono nieodpowiednie. Miała swoje zdanie i broniła go. Mogę się od niej nauczyć, że trzeba mieć swoje zdanie, trzeba go bronić i nie zważać na innych - przyznał.

Efekty pracy aktorów - amatorów poznamy w sobotę, o godzinie 18, w teatrze „Kubuś”. Wstęp wolny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc.

Szczegółowy program festiwalu pod LINKIEM.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama