Jędrzejów świętuje. Rozpoczął się Odpust Wincentiański

Data publikacji: 23.08.2019 14:58
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jędrzejów. Archiopactwo Cystersów

Jędrzejów. Archiopactwo Cystersów
23.08.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Wyjątkowe dni w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. Rozpoczął się czterodniowy Odpust Wincentiański.

Ojciec Jakub Zawadzki, proboszcz i kustosz sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka, podkreśla, że to czas ważny dla parafian, ale również całego miasta, ponieważ bł. Wincenty Kadłubek jest jego patronem. W dawnych czasach odpust przyciągał do klasztoru tłumy wiernych, nie tylko z okolicznych miejscowości, ale z całej Polski. Uczestników było nawet 70 tysięcy.

- Dziś, mimo że w odpuście uczestniczy dużo mniej osób, w tym czasie czuje się wzmożony kult bł. Wincentego Kadłubka. Wierni z różnych miejsc w Polsce przyjeżdżają, by wspólnie modlić się o jego kanonizację - dodaje.

W Watykanie trwają procedury mające na celu uznanie świętości patrona Jędrzejowa. Ojciec Grzegorz, który jest wicepostulatorem, w Archiwum Watykańskim przegląda dokumentację, która ma pokazać jakie dokumenty tam się znajdują i co trzeba zrobić, aby cieszyć się z ogłoszenia mistrza Wincentego świętym.

- Odpust pokazuje, że cały czas nie brakuje osób, które szczególnie w tym czasie przychodzą, aby prosić o wstawiennictwo bł. Wincentego, np. dziękując za otrzymane łaski, przychodzą dzielić się świadectwami łask, a także prosić o zdrowie, czy uleczenie jakieś trudnej sytuacji w domu - dodał ojciec Jakub.

Ponieważ odpust to również czas wspólnoty mieszkańców Jędrzejowa i gości, zgodnie z tradycją nie zabraknie kramów. Po raz pierwszy, w niedzielę po sumie odpustowej, koła gospodyń wiejskich z parafii klasztornej zapraszają na słodki poczęstunek.

Czterodniowy Odpust Wincentiański w Jędrzejowie zakończy się w niedzielę (25 sierpnia) o godz. 19.00 koncertem finałowym XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, w którym przed jędrzejowską publicznością wystąpi światowej sławy tenor Bogusław Morka i jego goście.

Reklama